Гран Пале е една от емблематичните сгради на Париж, намираща се на една крачка от “Шан-з-Елизе”. Нейният строеж започва през 1897 г., за да подслони част от Световното изложение от 1900 г. Сградата е построена на мястото на големия, но не достатъчно удобен Дворец на индустрията. Предназначението й до ден днешен остава подслоняването на изложби и експозиции на артистични, научни и други теми. Името на сградата в буквален превод означава “Големия дворец”.
За да се определи архитектът на сградата и съответно начинът, по който ще изглежда, се организира специален конкурс, в който участват най-големите френски архитекти от епохата. Интересен факт е, че, въпреки дългите дебати в общината, в пресата и сред гражданите, така и не се стига до излъчване на един победител в конкурса. Вместо това се избират четирима архитекта – Анри Делан, Албер Луве, Албер Тома и Шарл Жиро, които трябва да работят заедно и да съчетаят своите предложения за дизайн на сградата, за да създадат един общ шедьовър – задача, която архитектите изпълняват с чест. До ден днешен Град Пале е една от най-красивите сгради на този толкова богат на красота град и приютява всакакви престижни изложби и форуми, след които модни дефилета, ледена пързалка през зимата и какво ли още не!
Понастоящем – до 13 юли 2015 г. Гран Пале приютява изложба на известния испански художник от XVII век – Диего Веласкес, считан за най-големия художник на испанския Златен век. Експозицията представя творбите на артиста в контекста на картини на други художници от неговата епоха, които той най-вероятно е познавал и които са имали влияние върху творчеството му. Изложбата също показва разнообразието на стиловете (натурализъм, караваджизъм) и темите (пейзажи, портрети, исторически картини) в творбите на Веласкес от ранния му период (до 1620 г.). Изложбата е отворена всеки ден с изключение на сряда от 10:00 до 22:00 ч. и входът за възрастни е 13 EUR.
Не пропускайте възможността да се насладите на прекрасните творби на испанския артист и то по същото време, когато можете да разгледате изложбата на златото на тракийските крале, която Лувъра представя до 20 юли тази година.