За пътешественика, който изследва Първи район на Виена, няма по-емоционално изживяване от това да се натъкне на многобройни дворчета и площади, скътани в едновремешните средновековни задни улички. За щастие, благодарение на факта, че е част от световното културно-историческо наследство на ЮНЕСКО, районът е пощаден от неприятните за окото високи сгради. Повечето от къщите са в стил Барок и Бидермайер (XVII-XIX в.) и техните вътрешни дворове предлагат оазис, отделечен само на няколко крачки от шумните, кипящи от живот улици.
Прекрасен пример в това отношение е дворът на Гросес Михаелерхаус на ул. „Колмаркт“ № 1. През 1749 г, в неотопления таван на построената през 1720 г сграда, живее композиторът Йозеф Хайдн. Тук умира придворният поет Метастасио през 1782 г. В двора има редица от уникални сводести конюшни, а елегантните балкони са от ковано желязо. Често се прави аналогия с популярните през XIX век балкони в Прага. Понякога се добавят допълнително, за да се освободи повече вътрешно пространство, както и да се осигури свободен достъп до всеки апартамент от балкона. Има и социален елемент – простирането на прането.
Други интересни потайни дворчета, с балкони и изящни остъклени тераси, които можете да си набележите, са тези на „Хабсбургергасе“ № 5, на „Брунерщрасе“ № 3, на „Аугустинещрасе“ № 12, на „Вайбурггасе“ № 16/21, на „Сингерщрасе“ № 7, №16& №22, на „Грюнангергасе“ № 1 и на „Бекерщрасе“ №2 и №7. Особено големи и пищно украсени са вътрешните дворове на Пале Вилчек на ул. „Херенгасе“ № 5 и на Пале Даун-Кински на ул. „Фрайунг“ № 4 с Фонтана Зеления човек.
Интересни примери за дворове извън Първи район можете да видите на „Маргаретенплац“ № 2, на ул. „Шлосгасе“ № 21 в Пети район, на „Лангегасе“ № 34 в Осми район Йозефщад, където има едно единствено огромно дърво и вълшебна градинка.
На някои места сградите и дворовете в Първи район се свързват с пешеходни пасажи, които, като лабиринт, свързват един квартал с друг. На „Блутгасе“, тесен като тунел пасаж ви отвежда към тихия древен двор Фенрихсхоф, а от другата страна излиза на „Грюнангергасе“.
Заслужава си да се видят и три скрити площада: „Игнац-Сайпел плац“ с фонтаните си, Старият Университет, основан през 1365 г и бароковата йезуитска църква; просторният „Хеилигенкреузерхоф“, съхранен от XVIII век и „Францисканерплац“ с най-малкото, както сочи и името му, кафене на Виена – „Клайнес кафе” и единствената църква с ренесансова фасада – францисканската църква (в съседство има манастир, външната стена на който е осеяна с ниши, в които някога е имало статуи на светци).