Повечето туристи, които посещават Виена, се насочват към Хофбург, зимния дворец на Хабсбургите, или пък към извисяващата се Щефансдом (Катедралата „Свети Стефан“) и това е напълно обяснимо. Но в този район има и други, не толкова известни места, които могат да се посетят. Един добър пример е площад „Ам Хоф“.
Освен ако няма пазар или някакво друго празненство, повечето хора използват “Ам Хоф” само като отправна точка, от където да се отправят някъде. Жалко, тъй като десет минути престой са достатъчни, за да се видят доста интригуващи сгради.
Първи на сцената се появяват римляните. Под „Ам Хоф“ са открити останки от впечатляващи римски отводнителни канали и защитен ров, който е предпазвал северната крепостна стена и все още може да се види покрай улицата, наречена „Тифер Грабен“ (Дълбок ров).
„Ам Хоф“ означава „В замъка” и отразява факта, че херцог Хайнрих ІІ Язомиргот (1141-77) от династията Бабенберги – първата династия, управлявала тези земи, построява тук двореца си, когато избира Виена за столица през 1156 г. (вижте табелата на стената на „Ам Хоф“ № 2). Именно фамилията Бабенберг превръща Австрия в независимо херцогство, след разпадането на империята на Карл Велики и възстановява търговията и културата на Виена. Те контролират града до идването на власт на Рудолф Хабсбург през 1276 г.
Хабсбургите се изправят пред много опасности по време на управлението си, докато смъртта не застига последните двама от рода през 1918 г. Колоната в центъра на „Ам Хоф“ свидетелства за тяхната благодарност за избавянето им от Протестантските шведски сили по време на Тридесетгодишната война (1618-1648). Гюлето, закачено на „Ам Хоф“ № 11 напомня за Втората Турска обсада (1683 г.), която окончателно слага край на апетитите на османските турци да завладеят Централна Европа.
Разгромът на турците, както и на протестантите, а също и справянето с чумата помагат на Виена да се превърне в триумфиращ бароков град. Можете да се насладите на прекрасната Урбанихаус, издигната през 1730 г. на пл. „Ам Хоф“ № 12 с впечатляващия й железен фенер. До нея, на „Ам Хоф“ № 13 е дворецът Колалто, където през 1762 г. шестгодишният Моцарт за първи път показва изумителния си музикален талант. Наблизо се намира и църквата Кирхен ам Хоф, от която през 1806 г. е обявен краят на Свещената Римска империя, след поражението на Австрийския император от Наполеон.
По време на революциите, които помитат Европа през 1848 г., тълпата щурмува бароковия Арсенал на „Ам Хоф“ № 10.
След възстановяването на реда, сградата е превърната в пожарна. Идеята дава бароковият архитект Йохан Бернхард Фишер фон Ерлах (1656-1723), за да съхрани труда си.
Завършек на този тур е „Ам Хоф“ 6, изцяло модерна сграда, която всяка вечер показва любопитната Yellow Fog арт инсталация.