Ще продължим започната вече от нас история за Кобург Пале – един от най-прекрасните дворци във Виена, в който е роден нашият цар Фердинанд. Тук можете да намерите първата статия. Замъкът в центъра на австрийската столица често е бил арена на страстни любовни истории. Най–вълнуващата от тях е свързана с Йохан Щраус-син. Композиторът, наричан “Краля на валса”, се влюбил безпаметно в младата Аделе Дойч. След развода с втората си съпруга, той нямал право да се венчае отново, защото бил католик. Охулен от близки и почитатели, през 1886 г. той намира подслон в двореца Кобург, където по това време живее херцог Ернст II, братовчед на българския цар Фердинанд, и приема протестантството. Година по-късно се жени за новата си муза.
Йохан Щраус–син остава във Виена до смъртта си като поданик на херцогството. Дузина от най-известните произведения на композитора са посветени на членове на фамилията Саксен-Кобург и Гота. Сред тях е празничния марш, написан специално за българския цар Фердинанд.
Пострадал от бомбите по време на Втората световна война, след края на войната, замъкът става квартира на руски войници, а през 1947 г. тук е наредена изложбата “100 години Москва”. През 1949 г. част от сградата е заложена и започва да се отдава под наем. Така на първия и втория етаж се настаняват служители на Австрийските държавни железници, които използват помещенията до 1997 г.
Последната представителка на фамилията Саксен-Кобург и Гота – принцеса Сара Аурелия, живяла в двореца до смъртта си през 1994 г., продава през 1978 г. замъка на търговец на имоти, който по-късно го превръща в обект на куп спекулации. Някога великолепната сграда, запазила в основите си крепостни стени от XIII век, постепенно се превръща в руина, рушат се многобройните декорации, помръква позлатата, протрива се коприната по креслата и стените на двореца. През 1997 г. поредният купувач на Пале Кобург е Петер Пюрингер, роден в източен Берлин, бившата Германска Демократична Република. По негова инициатива е създадена фондацията “Пюрингер” и, с помощта на Националната служба за паметниците на културата на Австрия, до края на 2003 г. дворецът е реставриран. Така архитектурната перла, пренадлежала на фамилията Саксен-Кобург и Гота и роден дом на българския цар Фердинанд I, сега е превърнат в хотел, а гостите му неусетно и съвсем доброволно научават част от новата българска история.
По време на реставрацията на сградата за изненада на всички било открито едно огромно каменно подземие – така нареченото “ледено мазе” – избата на двореца. Днес тя съхранява сбирката от над 60 000 бутилки. Те са повече от 3400 вида и са произведени по цял свят. Най – старата бутилка е запечатана през 1795 г. Колекцията е най богатата в цяла Австрия и е една от най -големите в Европа. Днес Пале Кобург е изискан хотел, където най-евтината нощувка струва 810 евро. Най-скъпи са трите императорски апартамента. Те са тип мезонет, но имат и тераса с изглед към дворцовата градина и градския парк на Виена. Цените на тези апартаменти са от 1760 до 1920 евро за нощ, като покоите на българските монарси са запазени в автентичен вид. Любимата зала на Саксен – Кобургите е на първия етаж, наречена “Златният сезон”, където стените са с фини жълти копринени тапети, тъкани във Франция, украсени с флорални мотиви. Ако решите да я наемете за половин ден, ще ви излезе 2500 евро., а за цял ден 4250 евро. За балната зала на двореца, декорирана с кристални огледала, ще платите 3800 евро за ден. Едно кафе, обаче, на терасата на Пале Кобург не стува повече от 6 – 8 евро, поднася се с дребни сладки и може да осигури един – два приятни часа на съзерцание, романтика или просто сладки приказки. Съвсем наскоро дворецът Кобург записа нова страница в историята си – на 14.07.2015 г. тук бе подписан историческия ядрен договор с Иран.