Дубровник е град с древна история, разположен в най-южната част на Хърватия, в самия край на Дубровнишкия провлак. Градът е укрепен и в двата края на провлака са построени две пристанища.
Средиземноморският град е основан при сливането на два града – Лаус и славянското селище Дъбрава. През ХІІ век ивицата плитчини между двете части е засипана и обединява селището около новопостроения площад Страдун.
През 1929 г. когато Джордж Бърнард Шоу пристига тук за първи път, той възкликва: „Ако искате да видите земния рай, елате в Дубровник.“
Крепостните стени на Стария град
Ако се интересувате от култура, история или изкуства, Дубровник е един от най-красивите градове в света. Селището е разположено около Стария град, от вътрешната страна на градските стени. Целият град, включително и пристанището, е заобиколен от известните крепостни стени, които са служели за защита от нападение по море. Протежението им е 20 км и на места достигат до 25 метра височина.
От крепостите, кулите и бастионите може да се насладите на изключителни гледки към покривите на къщите, морето и околностите на града.
Архитектурата на Дубровник разкрива много малко следи от сръбската обсада на града по време на войната през 1991-1992 г., когато над селището са пуснати над 2 000 бомби. Единственият признак, който подсказва за това, са новоизградените покриви из целия град и вдлъбнатините от някой куршум.
Старият град е запазил своите средновековни улички. Разходката по тях открива фасади на готически, ренесансови и барокови къщи и дворци.
Известната улица Страдун
Главната улица Страдун е прочутата пешеходна улица в Дубровник. Изградена е след голямото земетресение през 1667 г. Преди това тук е имало луксозни сгради, но впоследствие те са заменени от по-фунционални постройки с подобни фасади.
Страдун разделя Дубровник на две части – на север е планината Сръд, а на юг скалистата издатина, на която преди векове била основана древноримската Рагуза.
Крепостта Минчета – символът на Дубровник
Над града се извисява кулата на крепостта Минчета, която и днес е един от символите на Дубровник. Построена е през 1319 г. и първоначално е била малка и квадратна. През 1464 г. е променена и придобива сегашната си кръгла форма благодарение на известния флорентински архитект Мичелоцо Мичелоци.
Впечатляващият Францискански манастир
Друга забележителност е Францисканският манастир. Първоначално той се намирал извън градските стени, но заради заплахата от война през ХІV век монасите са принудени да изоставят обителта и да се преместят. Строителството на манастира започва през 1317 г. и продължава дълги години. В църквата на манастира се организират концерти в рамките на ежегодния летен фестивал в Дубровник.
Внимание заслужава Църквата на Спасителя, построена през 1520 г. между Францисканския манастир и градските порти Пиле като благодарност за спасението на града от земетресението през същата година. Църквата не е засегната от разрушителното земетресение през 1667 г. и до днес съществува в оригиналния си вид.
Срещу Църквата на Спасителя се намира големият фонтан на Онуфри, създаден от Онуфри делла Кава в чест на завършената водоснабдителна система на града през 1438 г.
Перлата на Адриатика има близо 20 километрова брегова ивица, разчленена на много заливчета и курортни селища.
Градът е изпълнен с хора през цялата година. Чистите плажове и кристалните изумрудени води привличат посетителите с чара си.
От 1979 г. Дубровник е част от Списъка на световното културно-историческо наследство на ЮНЕСКО.