Къде и от кого е създаден календарът?
Календарът е създаден от цивилизацията на маите, в предколумбова Централна Америка. Той е използван и от други централноамерикански народи – ацтеки, толтеки и други.
Какво представлява?
Календарът на маите всъщност представлява система от календари. Първоначално те имат календар от 260 дни в годината. Броенето става с две въртящи се едно от друго зъбчати колела. По-късно те добавят и трето зъбно колело, с което годината става 365 дни. Трите зъбни колела показват как се променя датата.
Два календара – два времеви цикъла
260-дневният календар се нарича Цолкин или свещен календар. Това е най-древният календар на маите. Той е бил използван паралелно с друг календар, 13-лунния – Хааб. Той отговаря на 365-дневния, Грегориански календар, наречен още и Приблизителна година.
Коя е основната единица на двата календара?
Основна единица на двата календара е кин (ден). Двадесет кина образуват един уинал (месец), а осемнадесет уинала правят един тун (година).
Легендарният календар на маите
Легендарният календар на маите е уникална система за измерване на времето. В периода на разцвета си, маите са притежавали невероятна култура и научни познания в областта на астрономията и математиката.
Днес, можете да видите този уникален календар в Обсерваторията на най-големия и впечатляващ град, Чичен Ица, откъдето жреците и астрономите на маите са наблюдавали природни явления като равноденствията, затъмненията и слънцестоенето.
Пътувайте до Мексико, за да усетете културата и астрономическия гений на древните маи.