Най-старият карнавал
Карнавалът с маски във Венеция е най-старият и най-големият в Европа. Провежда се за първи път през XI век и бързо се превръща в символ на „плаващ град“. До завладяването си от Наполеон през 1797 година, 1000-годишната Венецианска империя се крепи на ежегодния хедонистичен карнавал (Карневале).
Кога се чества карнавалът?
Карнавалът се организира през януари или февруари, преди Великденските пости, за да могат благородниците, богатите буржоа и простолюдието да се смесят под прикритието на маските и да се отдадат на веселие и страсти.
Най-важното събитие – конкурсът за най-добра маска
Едно от най-важните събития на карнавала е конкурсът за най-добра маска. Разнообразието от маските е толкова голямо, колкото и галериите във Венеция.
Различни професии – различни маски
Някога е съществувало негласно правило, че хората с различни професии са носели различни маски. Все пак се различават няколко стила на маските, които се носят на карнавала, които се отличават с типични имена.
Баута (Bauta)
Тази маска е прикривала изцяло лицето на този, който я е носил. Днес е напълно позлатена, макар че в миналото е била обагрена в ярко бял цвят.
Медико делла Песте ( Medico dellа peste) – маската на “чумов” доктор
Тази маска е може би най-странната и разпознаваема от венецианския карнавал. Дизайнът произхожда от ХVІІ век, когато френският лекар Шарл де Лорме взаимства маската и други предпазни средства при лечението на заразените от чума.
Коломбина (Colombina) – полумаската
Без невероятната „Коломбина“ карнавалът във Венеция е немислим. Тя е полумаска, която прикрива зоната около очите, носа и горната част на бузите. Често е декорирана със злато, сребро, кристали и пера.
Морета (Moretta) – малката кадифена маска
Морета е малка овална маска, покриваща изцяло лицето и е често изработвана от черно кадифе. Тя е с големи дупки за очите и без отвор за устата. Произходът й идва от това, че жените, които са я носели, не са говорели.
Панталоне (Pantalone) – тъжният мъж
Панталоне е образ от италианската сцена, който обикновено се представя като тъжен, възрастен мъж с голям нос, наподобяващ клюна на врана с големи вежди и оклюмал поглед.
Арлекино (Arlecchino) – Дивакът
Арлекино е характерен комедиен образ, който изобразява „благороден дивак“, който е изпълнен с емоции и е лишен от всякакъв разум. Първоначално маската е била изработвана от дърво, а впоследствие от кожа. Тя представлява маймуноподобен нос, извити вежди и закръглена брада.
Зани (Zanni) – класически герой
Полумаската на Зани е изработена от кожа, а образът е с ниско чело, изпъкнали вежди и дълъг нос. Според легендата колкото е по-дълъг носът, толкова по-глупав е персонажът. Ниското чело също се възприемало като знак на глупостта.
Потопете се във вълшебната атмосфера на карнавала във Венеция, а изборът на маски и костюми е изцяло ваш!