Киото – ХІІ-вековната столица на Япония
В Киото се преплитат модерно и антично и в това се крие неговият чар.
Столица на Япония в продължение на 12 века (794-1868), както и резиденция на Императора. Символът на града представлява жълта фигура в центъра, която е абревиатура на йероглифа „kyou“ от „Kyouto“, което ще рече „Столица на столиците“, а пурпурният кръг около него е колело на колесница.
Различният Киото
За разлика от Токио, Киото е строен специално, за да бъде столица. По онова време японският император е бил ориентиран в много отношения към китайските традиции и според тях Киото бил построен с прави улици, пресичащи се под прав ъгъл.
Киото – градът с дълга история
От ХІІІ век градът става културен и религиозен център на страната. Пощаден от бомбардировките през ІІ Св. Война, за него казват, че съхранява 20% от всички съкровища на Япония. В Киото има над 1700 будистки храма и 300 шинтоистки светилища, всички разпръснати и скрити сред неговия модерен градски пейзаж.
„Кийомизудера“ – „Храм на чистата вода“
Изключително красив е архитектурният комплекс „Кийомизудера“ – „Храм на чистата вода“, име свързано с намиращия се наблизо свещен водопад. Самият храм е разположен на горист хълм и е основан през 780 година.
През 1994 г. Кийомизудера е добавен в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Известен е с дървената си тераса, откъдето се открива великолепна гледка към многобройните вишневи и кленови дървета, както и към целия град.
Рьоан-джи – храмът на дзен-мъдростта
В северозападната част на Киото се намира дзен-храмът Рьоан-джи. Малката градинка от подравнен бял чакъл и петнайсет камъка е станала символ на дзен-мъдростта.
Храмът също е включен също в Списъка на ЮНЕСКО.
Кинкаку джи – символът на Киото
Символ на Киото е Кинкаку-джи (Златният павилион). Стените и покрива на храма са покрити с тънки листове злато.
Храмът Санджусанчендо и статуите на Каннон
Храмът Санджусанчендо (Залата с трийсет и три арки) дължи изключителната си известност на 1001 статуи на Каннон, богът на милосърдието. Храмът е построен през 1164 г., но през 1249 г. изгаря в пожар. Няколко години по-късно е възстановена само главната зала, в която се съхраняват всички статуи.
В центъра е огромната статуя на Каннон , висока 3.3 метра, а от всяка страна е заобиколена от 500 по-малки с човешки ръст, строени в редици.
Светилището Фушими Инари
Едно от най-известните светилища в Киото в южното част на Киото. То е посветено на бога на ориза – Фушими Инари.
Японците вярват, че негов последовател е лисицата. Ето защо в светилището на Инари са сложени множество статуи на лисици.
Фушими Инари е известно също и със своите хиляди яркочервени „тори“ врати.
Императорският дворец – старата резиденция на императора
Голяма забележителност е императорският дворец. Той се е използвал за резиденция на японския император до 1868 г., след което столицата се е преместила в Токио.
Когато човек се разхожда бавно и спокойно из Киото, всъщност извървява дванадесет века от японската история.
Киото е приказно място с вековна история, старинни храмове, дворци и божествена природа, което определено си заслужава да се посети.