fbpx Skip to main content
Коледа по света – традиции, вкусове и аромати – 2-ра част

Коледа по света – традиции, вкусове и аромати – 2-ра част

Първата статия от поредицата можете да немерите тук

В Испания: (Feliz Navidad)  наричат деня на 24 декември – „Денят на „Noche Buena” и за испанците той наистина е много важен. Самият ден 25 декември е по-малко честван от „Noche Buena“. Нито един от двата дни, обаче, не е национален празник в Испания. Литургията в полунощ се нарича “Литургията на петела“. В някои райони бъдникът, избран на 13 декември (денят на Св. Лусия), е скрит до деня на Коледа. На самата Коледа децата танцуват около него и го удрят с пръчица, за да им донесе лакомства. Менюто е почти винаги едно  и също: печено агнешко, пуйка и морски дарове. Най-типичното за всичките тези празнични дни е турон (“Turron”) – вид нуга с бадеми.

turron1-600x430
Turron – вид нуга с бадеми

Денят за подаръци е 6 януари – Богоявление и Влъхвите са тези, които идват от Изток и носят даровете. Именно те донасят на Исус злато, тамян и смирна. Испания е единствената латинска държава, в която Дядо Коледа все още не се е наложил.

Във Франция: (Joyeux Noël). Доста дни преди Коледа градовете и селата се обличат с празнична украса. Украсяват се фасадите на кметствата, на площадите се поставя голяма елха, а всички централни улици и дърветата по тях са окичени със светещи гирлянди. Витрините на големите магазини се надпреварват за най-красива и оригинална украса. На 24 декември е бъдни вечер и семействата се събират около трапезата, на която са сервирани стриди и гъши дроб. Тези, които са вярващи отиват след това семейно на Коледната литургия в полунощ. Дядо Коледа идва от небето с шейна и оставя подаръците под елхата, където децата ги намират на следващата сутрин. На Коледа цялото семейство се събира на празнична  трапеза с пуйка или печен петел, а десертът обикновено е bûche glacée – вид коледно руло с шоколад, кестени, сметана, плодове.

bûche glacée.
Bûche glacée

В Прованс след литургията в полунощ от някои църкви на брега на морето тръгва процесия от моряци и рибари, които оставят пред кметството кош, пълен с риба в знак на благодарност към Младенеца. Според традициите вечерята на бъдни вечер трябва да завърши с 13 десерта, които символизират Исус и 12 те апостоли. Тези десерти са всички плодове и сладкиши от района на Прованс.

В Италия: (Buon Natale). Празниците за Коледа траят 3 дни – от 24 до 26 декември. Именно в Италия се появяват за първи път яслите. Най-напред те започват да се правят в църквите през XV век, а по-късно влизат и в семейните традиции (през XVII и XVIII век) и по-специално неаполитанските ясли, чието изработване само по себе си става изкуство.

les crèches napolitaines

Според традицията италианските семейства ги поставят 9 дни преди Рождество. Коледното дърво се украсява на 8 декември – национален празник в Италия, на който не се работи.
Различни са традициите в различните райони на страната. В някои части на северна Италия Дядо Коледа “Babo Natale”, или малкият Исус – “Gesu Bambino” носят подаръците на 25 декември. На други – Св. Лучия – на 13 декември. В Рим и в Южна Италия Befana е тази, която носи играчките в деня на Богоявление. Бефана поразително прилича на Баба Яга, въпреки че, за разлика от нея е възрастна, но много мила магьосница. Тя се придвижва с метлата си, минава през комина и оставя подаръците. Често можем да видим образа на Бефана на прозорците на къщите по време на коледните празници. И, разбира се, няма как да има Коледа без традиционния “Panettone” – този коледен кейк се появява за първи път в Милано през 1490 година, но бързо се разпространява в цяла Италия. Италианците обичат да похапват също и Pandoro, който следва по популярност Panettone, но значително по-отскоро.

Typical italian cake Panettone.
Panettone

Антилски острови: (Jwaïeu Nouel, Jjwaye Nowel, Jénwèl). На островите Коледа приема креолски и френски вид, като своите обитатели, а стъблата на палмите се обвиват с бели лампички.

Palme antillles

Коледната литургия е в полунощ, а след нея е традиционният Ti-Punch, коктейл от бял ром, лимон, захарен сироп, ароматизирани с островните аромати – канела, индийско орехче, карамфил и чай от сандалово дърво. В Гваделупа е с цитрусови кори, които придават аромат на белия ром.

Caipirinha, lime cocktail

След като отпият рома на малки глътки, на празничната трапеза се поднася супник с грахова супа, с добавени в нея парчета осолено месо, които придават неустоим вкус и аромат на празника. После идва ред на предястията, наричани „чисто свинско“. Свинското месо се превръща в пастет или се задушава. Шунката също е част от празника, а преди да бъде опечена, е потопена в марината с аромати на ром и тръстикова захар. И тук, както навсякъде по света, това е празник на децата и на вкусните ястия. По традиция на Свети Бартоломей (отвъдокеанско владение на Франция в Карибско море) се поднасят “tchek” – палачинки от настърган кокос, смесен с тръстикова захар и канела. Но гвоздеят на вечерта си остава pône – хляб, направен от сладки картофи, тиква, захар, ванилия, стафиди, канела – добре намазан с масло и опечен  до златисто.

2 мнения за “Коледа по света – традиции, вкусове и аромати – 2-ра част

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Show Buttons
Hide Buttons

Абонирайте се за нашия нюзлетър,
за да получавате специалните ни оферти!

Успешно се абонирахте за бюлетина

Възникна грешка при опит за изпращане на вашата заявка. Моля, опитайте отново.

Пропътувай мечтите си! will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.