Нека да сме честни: най-хубавото нещо на Коледа е несъмнено храната. Коледното угощение е един „вкусен“ начин да прекарате празника по свой начин. Никой не вярва в умереното хапване на Коледа, така че не се чувствайте зле защото сте погълнали огромни количества храна – Коледата е за това!
Коледа се празнува по различен начин в различните части на Европа. В някои от страните основното ядене е на Бъдни вечер, в други – на 25 декември, а на някои места – на следващия ден. Ястията варират – риба, традиционно печено във викториански стил или пък „супа“, направена главно от шоколад. Ето някои от най-интересните от тях, които може да изпробвате.
Италия
Много италианци се въздържат от месо на Бъдни вечер, като без съмнение си пазят силите за следващия ден. Те се отдават на средиземноморската кухня и си правят пиршество със седем риби, като по този начин отбелязват вълнуващото очакване Исус да се роди. На трапезата има пържена змиорка, калмари, паста със скариди, омар и скариди. Италианците буквално опразват морето за Бъдни вечер.
При тях няма половинчати работи. На Коледа, разбира се, се връщат към месните деликатеси – стекове и мазни наденички.
Словакия
Рибното меню на Коледа също преобладава в Словакия и други източно-европейски страни. След гъстата чорба от кисело зеле, наречена kapustnica, следва шарана.
Тази риба заема такова централно място на Коледната трапеза, че семействата остават шарана да плува до последния момент във ваната, докато дойде време да го пожертват.
Франция
Традиция във френския регион Прованс са тринайсетте десерта, което е също толкова магическо, колкото звучи. Голямото меню за Бъдни вечер завършва с тринайсет различни десерта (с много масло и захар), които символизират Исус и неговите ученици.
Има също сушени плодове и ядки, пресен пъпеш, нуга и кейкове и всичко това стои на масата и ви очаква да го погълнете през тези три дни. Delicieux!
Германия
В Германия витае един мит, който определено не е измислен от гладен човек. Според него „тези, които не си похапнат добре на Коледа, ще бъдат преследвани от демони“. А никой не иска това, нали… така че нападайте!
Според традицията в Германия в центъра на масата се слага голяма гъска, гарнирана с червено зеле и много щолени (сладкиш със сушени плодове).
Малта
Отчасти шоколадова супа, от друга страна среднощно питие – това е прословутата Imbuljuta Tal-Qastan. Забравете за греяното вино; напитката за сгряване се прави от какао, кестени, цитрусови корички, карамфил и най-различни подправки. Малтийците я пият след литургията в полунощ на Коледа и на Нова година.
Дания
Коледният датски десерт оризов пудинг с бадеми (risalamande), трудно може да бъде надминат в съзнанието на датчаните като най-добър дессерт. Представлява оризов пудинг, смесен с бита сметана и счукани бадеми и залят с черешов сироп. Десертът се прави и поднася на коледната трапеза в скандинавската страна вече повече от 200 години.
Испания
Мeсоядците в Испания слагат на челно място на празничната коледната трапеза Pavo Trufado de Navidad. Повлияни от западната вечеря с пуйка, те отиват една крачка напред – пълнят пуйката с трюфели, добавят чаша бренди и чаша чери шери в плънката. Защо пък не! Весела Коледа! (Feliz Navidad!)
Унгария
Може би помните онези вкусни рула със сладко, което сте яли като деца? Един от най-прочутите коледни десерти се нарича Beigli. Всъщност той не е точно бегъл (геврек), а голямо руло, пълно с макови семена или орехови ядки, но в последните години те са заменени от пюре от кестени и дори нютела според предпочитанията. Независимо че може да ги купите от хлебарницата, предизвикателството да ги направите сами е далеч по-забавно.
Полша
На втория ден на Коледа е традиция да се яде полски Bigos. Това е национално коледно ястие, което сервира из цяла Източна Европа. Думата всъщност означава буламач, бърканица, което веднага ти идва наум, когато се замислиш за него. Ястието всъщност представлява яхния с различни видове меса – свинско, еленско, заешко или говеждо, размесени с кисело зеле, настъргани домати, мед и гъби и често се задушава с червено вино.