Корабостроителниците в Сен Назер имат поръчки до 2026 г. включително: нещо невиждано! След десетина трудни години, френската корабостроителна индустрия бележи възход.
Договорът е осигурен от итало-швейцарската корабоплавателна компания MSC, която с тази поръчка се превръща в най-големият частен инвеститор във Франция. Една наистина добра новина в мрачния икономически контекст.
Корабостроителниците в Сен Назер пуснаха вече гигантския танкер Batillus,
както и предизвикващия всеобщо възхищение круизен лайнер Queen Mary 2,
а преди само месец – и най-големият круизен лайнер в момента – Harmony of the Seas.
Това е история за едно истинско възраждане. В разгара на последната криза, след 2008 г., корабостроителниците „Сен Назер“ бяха пред затваряне. Двете хиляди работници са принудени да излизат на смени в неплатен отпуск. През март 2014 г. основният акционер, южно-корейската компания STX, се опитва да продаде активите си в заводите.
Но възходът в Европа на круизния туризъм съживява строителните площадки на „Сен Назер“. MSC поръчва четири лайнера, което запълва капацитета на корабостроителниците за следващите 10 години. Миналата година южнокорейската групировка анулира процедурата за продаване на корабостроителницата.
Първият от новите т.нар. лайнери четвърта класа, MSC Meraviglia, ще бъде пуснат на вода догодина. Последният кораб трябва да е готов през 2026 г. Всеки един струва 1 милиард евро и ще осигурят на корабостроителниците 37 милиона работни часа. Между 2014 и 2026 г. MSC ще инвестира в „Сен Назер“ 7 милиарда евро, ще осигури 70 милиона работни часа и ще подсигури 3200 директни работни места (без да се броят работните места при доставчиците на различни материали, машини, съоръжения и услуги).
Какви са тези кораби? Това са лайнери, които ще започнат да обслужват пътници след 10 години и трябва да отговарят на изискванията на пасажерите след 10 години. Това е огромно предизвикателство. Трябва да се предвиди какви развлечения, каква храна, каква почивка ще искат да имат хората през 2026 г. …Дизайнът на лайнерите ще бъде футуристичен. Всеки от тях ще надмине 200 000 тона. Ще имат около 2750 каюти.
Защо „Сен Назер“? Проектът на прототипите и иновационните процеси изисква високо квалифицирана работна ръка, каквато притежават малко корабостроителници. Вярно е, че 35-часовата работна седмица във Франция е голямо затруднение и оскъпява крайния продукт, но въпреки всичко корабостроителниците „Сен Назер“ са избрани. От 2003 г. MSC строи в „Сен Назер“ три различни класи лайнери. Общо това са 12 лайнера, които всъщност представляват цялата настояща флота на MSC. Защото не цената е най-важната в случая, а способността да се построи лайнер от такъв тип. Само три корабостроителници в света могат да го направят и трите са в Европа. Между другото MSC е поръчала три кораба на италианската корабостроителница „Финкантиери“, но „Сен Назер“ със сигурност превъзхожда този свой конкурент по майсторство и финес.
Круизните пътувания, такива каквито са днес, когато самият кораб се превръща в дестинация, са измислени от американците. Те се налагат с лукса на хотелското обслужване и предлаганите развлечения, а ние с морските си умения и многобройните екскурзии при всяко акостиране.
Круизните пътувания на световния пазар:
- Над 22 милиона пасажери, от които над 11 милиона са американци;
- Оборот от 103 милиарда евро за 2014 г.;
- Осигуряват 900 000 работни места;
- Световният круизен флот наброява 421 лайнера