fbpx Skip to main content
Кулинарните изненади на Швейцария

Кулинарните изненади на Швейцария

Швейцария с право може да се гордее, че е събрала отвсякъде по нещо и така е създала много богатата си кулинарна традиция. Изисканата храна там е на висока почит и опитването на традиционните специалитети е едно от най-приятните преживявания, които туристите могат да си доставят. Каним ви на някоя от нашите прекрасни екскурзии до Швейцария, за да оценим заедно не само атмосферата, но и кухнята на тази интересна страна.

Никъде другаде в Европа не можете  да опитате блюда със специалитети, характерни за трите обуславящи Стария континент култури в рамките на толкова малка площ, както в Швейцария. Защото там, в сърцето на Алпите, където север и юг се разделят климатично и геологически, цивилизациите са избрали своето уникално място за срещи: атлантическата – френска, средиземноморската – италианска, и континентална – немската. Затова не е чудно защо на въпроса какво е любимото им занимание през свободното време, мнозинството от жителите на Цюрих отговарят: “храненето навън”.

Ресторант в Цюрих
Ресторант в Цюрих

Историците твърдят, че съдържанието на днешната трапеза на швейцарците е отражение на съчетаването на няколко различни общности, чиито хранителни традиции са се определяли от особеностите на местообитаването им и предимно от неговото плодородие.

Честно казано типичната швейцарска кухня днес можем да опитаме само в планинските области и малките градове. Тя обхваща преди всичко ястия от сирене, мляко, яйца, сметана, зеленчуци и плодове.

От ХVІ век насам жителите на италиански говорещия кантон Тичино например се хранят с ориз от долината на р. По, с домашно произведено свинско, с козе мляко, орехи и вино. Картофите навлизат на швейцарската трапеза през неплодородните и оскъдни години на ХVІІІ век, за да останат в нея и до днес като отличителен белег на много ястия в североизточната и северозападната  част на страната. За Ааргау и Берн например е характерно ястието от леко сварени настъргани и изпържени картофи, наречено рьощи, което най-често се поднася с нарязан на кубчета бекон.

В Тичино пренебрегват картофите, а приемат ентусиазирано царевицата, която под формата на каша или полента се превръща в основна съставна част на тяхното меню.

Сиренето, разбира се, е основният фаворит в швейцарската кухня. Типично ястие, което се приготвя от него, е познато вече и в България фондю (в превод от френски „разтопено“). Студените зими  в Алпите  принуждавали хората да се запасяват с големи количества продукти, основните от които са почти като при нас – хляб и сирене. За да се разтопи втвърденото от дългия престой сирене, швейцарците го загряват с малко бяло вино върху тих огън.

Фондю
Фондю

Така е създадена рецептата на фондюто – образно казано разтопено сирене в тенджера, в която всички сътрапезници бъркат с парченца хлаб, набучени на шишове, топят ги в парещата полутечна смес и са страшно доволни! Фондюто обикновено се съпровожда с което с бяло вино или с чай.

Раклет
Раклет

Друго ястие със сирене, което печели все повече популярност, е раклет  (raclette) и води началото си от швейцарския кантон Вале. В малък поднос парчета сирене се поставят върху варени картофи или зеленчуци и се пекат, докато станат хрупкави. Сервират се с гарнитура от картофи и кисела туршия.

Но не е необходимо сиренето да се разтопява, за да бъде вкусно. Видовете “Ементал”, “Апензелер” и “Грюер” са добре познати и извън пределите на Швейцария. Към тях трябва да прибавим и специалитетите на кантона Тичино  включват Formaggini – козе сирене и няколко сирена от планинските райони, най-известното сред които е Piora.

Сирене Piora
Сирене Piora

Освен вкусните млечни продукти, които ни напомнят за източника си – веселите крави от рекламите  на шоколадите “Милка”, алпийската кухня ни предлага и много ястия с месо – например прочутото телешко в сметанов сос. Друго любимо на местните жители блюдо  включва свинско и наденички с боб и варени картофи. Говорейки за месните специалитети не трябва да забравяме и алпийската традиция да се суши месо и да се правят всякаккви сушени колбаси и пастърми.

В околностите на почти всеки град в Швейцария  има езеро и този природен феномен на многото водни басейни определя голямото разнообразие от ястия с прясна риба в местната кулинарна традиция.

Не можем да говорим за швейцарската кухня, без да отдадем дължимото внимание на десертите. Плодовете присъстват в много сладки изкушения като например ароматните и изключително вкусни плодови торти и горските плодове с бита сметана. Огромното разнообразие от сладкиши, приготвяни от швейцарките в къщи или купувани готови от хипермаркетите, се консумира не само като десерт след хранене, но и в следобедите с чай или кафе.

Прочутият швейцарски шоколад
Прочутият швейцарски шоколад

И не случайно за накрая оставяме шоколада – кралят на швейцарските десерти. Тук не говорим за какъв да е шоколад – тук говорим за Негово Величество Швейцарския Шоколад! Ако сте в Швейцария, можете да започнете деня си с кроасан с шоколад, да опитате шоколадова торта на обяд или да хапнете блокчета най-фин шоколад вечер при специален случай. И тук шоколадът наистина има неземен вкус.

Шоколадовите изкушения са в изобилие
Шоколадовите изкушения са в изобилие

Необяснимо някак си дори шоколадите от известните марки, които се срещат по супермаркетите по целия свят, в Швейцария имат съвсем друг – вълшебен, кадифен, магически вкус!

Швейцарските вина

Виното е внесено като напитка и като начин на производство в Швейцария от римляните, но то си остава непопулярно до ІХ век , тъй като местните пиели предимно бира. През ХІХ век производството на вино нараснало толкова много, а качеството останало толкова ниско, че консуматорите се завърнали към пиенето на бира. От 1953 г. държавата налага строг контрол върху качеството на напитката и оттогава швейцарските вина се продават и в доста други държави. Швейцария произвежда някои отлични вина – най-вече бели и розе. Но независимо от цвета си вината са леки и предимно сухи.

Вино Dezaley
Вино Dezaley

Главни производители са регионите около Женевското езеро, езерото Нюшател, както и долината на Рона. Най-известните бели вина са Dezaley и Saint-Saphorin, Fendant. Добрите червени вина са Dole и Pinot Noir (от Вале) и Merlot (от Тичино).

Убедихте ли се, че Швейцария има много какво да предложи и на най-претенциозните гастрономи? Доверете ни се – на нашите екскурзии ще се насладите на съчетание от пълноценна програма, културен туризъм и не на последно място – кулинарни удоволствия – всичко необходимо, за да усетим една страна наистина добре.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Show Buttons
Hide Buttons

Абонирайте се за нашия нюзлетър,
за да получавате специалните ни оферти!

Успешно се абонирахте за бюлетина

Възникна грешка при опит за изпращане на вашата заявка. Моля, опитайте отново.

Пропътувай мечтите си! will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.