Островът на музеите, плод на въображението на пруския крал Фридрих Вилхелм ІІІ, е разположен на северния край на остров Шпрее. Именно там, през XIII век се заражда и първото Берлинско селище. От петте музея на Острова, Пергамон е безспорен фаворит. По ирония на съдбата, след 20-годишно строителство той е изграден последен – през 1930 г.
Уникалният музей, който е част от културно-историческото богатство на ЮНЕСКО, включва три отдела – Античност, изкуство на Близкия изток и ислямско изкуство. Това е мястото, където най-добре могат да се видят различни образци на религиозното изкуство.
Сред класическите антики определено впечатление прави Пергамският олтар (шедьовър на елинистичното изкуство от II в. пр.н.е.), който е един от най-впечатляващите религиозни паметници в света и е толкова огромен, че заема цяла зала в музея.
Повече от двайсет години били нужни, за да се съберат отделните фрагменти, открити в днешния град Бергама, на Егейското крайбрежие на Турция. Пергамският олтар е всъщност олтар, посветен на Зевс, който се е издигал на акропола на древногръцкия град. Стълби от партера на музея отвеждат към колонадата. В основата й се намира една от най-интересните гравюри – битката на боговете от Олимп с титаните.
Сто и петдесетте фигури в човешки ръст впечатляват с реалистичността на изображението. Тези монументални фризове от апогея на „елинистичния барок“ представляват един от най-ценните шедьоври на древногръцката скулптура. Впечатляващият паметник е открит през 1871 г. от немския инженер Карл Хуман, пренесен е на части в Берлин след разрешение, издадено от Османската империя през 1879 г., и е възстановен. От тогава той се съхранява в музея, който, поради мащабите и значимостта на паметника, носи неговото име. През 2014 г. започна реставрация на Пергамския олтар. Откриването му е предвидено за 2019 г.
Друга забележителност в отдела е Пазарната порта от Милет (от II век пр. н.е) – монументалната южна врата от пазара на древногръцкия град Милет, пренесена в началото на XX век в Берлин и възстановена от археолога Теодор Виганд.
Интерес предизвиква статуята на богиня с нар в ръце (575 г. пр. н. е), открита в Южна Атика, Гърция. Независимо, че е престояла повече от 2000 години под земята, автентичната боя по одеждите й е все още добре съхранена.
В Музея на ислямското изкуство може да се види фасадата на двореца Мшата (VIII в.) от Йордания, както и дърворезби, миниатюри и цветни ръкописи .
Както сами разбирате от написаното до тук, Музеят Пергамон е безспорно един от най-богатите музеи на Античността в света, в който може да се проследи интригуващата многовековна история на различни цивилизации чрез тяхното изкуство.