Небезизвестният остров Мурано е едно от съкровищата на Италия.
Мурано всъщност е архипелаг от острови, свързани помежду си с мостове. Смята се за част от Венеция и до него лесно може да се стигне с лодките вапорето. Тук живеят около 5 000 души, които се занимават предимно със стъкларство и туризъм.
Стъкларският Мурано
Първоначално островът е бил малко рибарско селище известно с добива на сол. Изработката на стъкло се е осъществявала във Венеция. През 1291 г. обаче дожите на Венеция забранили производството, тъй като пещите на стъкларите предизвиквали пожари, които по онова време били опасни за дървените венециански къщи. Поради тази причина производството се изнася в Мурано. Впоследствие самите стъкларски произведения получават името на острова, а самият той става известен като „островът на пламъците“, заради светлината на безбройните пещи, които огряват небето всяка нощ.
Цветният Мурано
Климатът е влажен, субтропичен с хладни зими и горещи лета. Най-добрият начин човек да се запознае с очарованието на Мурано, е да ходи пеш. Разстоянията са малки и дават възможност да се насладите на многобройните цветни къщи, на малките, уютни ресторантчета и китни магазинчета.
Базиликата Санта Мария и Сан Донато
Интересно произведение на архитектурата е Базиликата Санта Мария и Сан Донато. Мозайката на пода е от ХІІ век и е подобна на тази в базиликата Сан Марко във Венеция. Говори се, че там се съхраняват костите на дракон убит от Сан Донато.
Сред най-посещаваните забележителности е и Кампо Санто Стефано – сграда, известна с красивата си часовникова кула.
В дворeца Палацо да Мула през лятото са си почивали венецианските патриции. В сградата са запазени елементи от ХІІ век.
Прочутото муранско стъкло
Един от символите на града си остава муранското стъкло. Майсторите могат да сътворят почти всичко от стъкло, в което са вплетени цветни нишки. Мурано се счита за родно място на това столетно изкуство.
Може би най-приятното занимание на острова е разходката из многобройните работилници за стъкло, където може да видите как майсторите „издухват“ различни съдове от муранско стъкло.
В днешно време муранското стъкло се използва и в производството на бижута – пръстени, стъклени мъниста, обеци и други красиви накити.
Известна е техниката „мурине“ за производство на изтеглено стъкло. При нея различните цветове се напластяват, оформят се като тръбичка и при нарязването им се образуват различни декорации.
Едно от любимите произведения на Мурано бил венецианският нож. При забождането му в жертвата убиецът можел да отчупи фината дръжка и не оставали никакви следи, а убиецът оставал неизвестен.
И внимавайте, като си купувате сувенири. Тук, подобно на много други места, доминира китайското „мурано“, което всъщност не е никакво мурано.
Ако искате да си вземете автентично стъкло за спомен, търсете запазения знак „Vetro Artistico Murano“.