Прага е столицата и най-големият град на Чешката република. Разположен е на река Вълтава и е прекрасно запазен с множество старинни сгради, живописни криволичещи улички и безброй исторически забележителности с многообразна архитектура от различни периоди – барок, рококо, готика, романтизъм, кубизъм, сецесион. През 1992 г. историческият център е включен в списъка на Световното наследство на ЮНЕСКО.
В центъра на Старе место (Старият град), на десния бряг на река Вълтава, се намира огромният площад „Староместке намести“. Той представлява не само впечатляваща смесица от архитектурни стилове, а е и пулсиращото сърце на града като цяло.
Около площада се намират две църкви – Дева Мария пред Тин, построена в готически стил и бароковата Св. Николай.
На площада е разположено и старото кметство на града, известно с кулата с астрономическия часовник с дванайсетте апостоли, който датира от ХV век .
В центъра на „Староместке намести“ се издига паметникът на Ян Хус – църковният реформатор, изгорен на клада заради идеите си. Бронзовият паметник е построен през 1915 г., за да отбележи пет века от неговата смърт. Надписът гласи: „Истината ще победи“.
Вечер осветеният площад е невероятно очарователен. Светлините придават сюрреалистичен, фантастичен и приказен вид на фасадите на аристократичните сгради наоколо, както и на невероятните кули на Дева Мария пред Тин.
Една част от Старе место пази останките от някога процъфтяващия град Йозефов – бившето еврейско гето на града. Първите еврейски селища се появяват в Прага през Х в., до ХVІІ в. се заселват повече от 7000 евреи. През вековете еврейската общност е обект на преследвания, палежи и грабежи. В средата на ХVІІІ в. Мария Терезия решава евреите да бъдат прогонени. По-късно император Йозеф ІІ разпорежда стените на Гетото да бъдат сринати, като възстановява еврейския квартал и в негова чест е наречен Йозефов. Този музей на открито днес включва няколко старинни синагоги, тържествена зала, бивша погребална зала и старото еврейско гробище.
Тук се намира и най-старата действаща синагога в Европа. Смята се, че е построена с камъни, донесени от Йерусалим.
Едно наистина вълшебно място обаче е площад Вацлавски намести, който прилича повече на парижки булевард, отколкото на площад. Преди години тук е било тържището за коне и пак тук се е самозапалил легендарният студент Ян Палак за свободата на народа си през 1969 г. Площадът е наименуван на Св. Вацлав І, княз на Чехия, считан за духовен покровител на страната и наложил християнството в Чехия.
Не бива да пропуска и друго емблематично място в Старе место– Обецни дум (Общинския дом), построен в стил „ар нуово“ в началото на ХХ в. на мястото на Кралския съд и на бившата резиденция на краля на Бохемия през ХІV в. В момента сградата е културен и музикален център. В нея също има и изискани ресторанти и кафенета. За най-красива се смята концертната и бална зала „Сметана“, а Кметският салон е дело на художника на сецесиона – Алфонс Муха.
Частите на Прага, разположени от двете страни на Вълтава, се свързват от Карловия мост. Строежът му започва през 1357 г. под покровителството на Карл ІV и завършва в началото на ХV в. Дължината му е 516 м., а ширината 10 м. По протежението на моста има повече от 30 скулптури на светци, повечето в бароков стил, издигнати в началото на ХVІІІ в.