Пролетта настъпва. Този сезон е символ на възкресение, прераждане и вечен живот. Неслучайно, точно по това време на годината се честват едни от най-големите празници.
Какво се случва през пролетта?
След една дълга зима, земята започва да се раззеленява, птичките се завръщат от топлите страни, а дърветата цъфтят. Снегът се топи.
Великден – най-големият православен празник
На този най-важен православен празник, Господ Исус Христос е възкръснал от мъртвите. Според първото пълнолуние след пролетното слънцестоене, Великден се пада на различни дати. Един от основните символи за празника са великденските яйца и козунака. Най-важният цвят е червеният, който символизира кръвта на Господ
1-ви май – Денят на труда
Началото на този празник се корени в ХІХ век. Далеч от Европа в Сащ, работниците се борят за намаляване на работния ден и подобряване на условията за труд. В България Първи май е обявен за официален празник през 1939 година.
6-ти май – Гергьовден
На 6-ти май отбелязваме Гергьовден, един от най-обичаните пролетни български празници. Това е и денят на храбростта и на българската армия. Той предвещава настъпващото лято и е свързан с много обичаи, свързани със земеделието и скотовъдството.
24-май – Ден на българската просвета и култура
Денят на светите братя Кирил и Методий се почита ежегодно из цялата страна. Хиляди се стичат по улиците, за да отбележат деня на създаването на азбуката и нейното създаване. Празникът има химн, написан от Стоян Михайловски, първият стих от който гласи: „Върви, народе възродени“, а музиката е на Панайот Пипков.
Колко почивни дни ще имаме през пролетните празници?
Най- много почивни дни ще имаме Великден (28 април) – от 26 април (петък) до 29 април (понеделник);
1-ви май (сряда) – без допълнителни почивни дни
6-ти май (понеделник) – без допълнителни почивни дни
24-ти май (петък) – без допълнителни почивни дни
Не пропускайте преложенията ни за пролетни екскурзии, които ще оставят у вас спомени за цял живот.