Преди днес да се превърне в деликатес, японското суши се развива в продължение почти на хиляда години. А ето и някои нови неща, които можете да научите за това прекрасно ястие.
Какво е суши?
Суши е традиционно японско ястие от варен подправен ориз, оформен на ролки или топки, гарниран с риба или други морски продукти. Извън Япония обикновено се има предвид цялото ястие, докато на японски, написано на Канджи, суши означава ориз и не засяга рибата или гарнитурите. Първоначално суши не било храна, а обикновена, древна практика за консервиране на осолена риба с ориз.
Раждането на първото суши
Смята се, първото суши е въведено в средата на ХVІІ век от японския доктор и кулинарен авангардист Матсумо Йошичи. Той подправял ориза с оризов оцет, с което освен че постигнал по-добър вкус,съкратил и времето за приготвяне, което дотогава отнемало над 6 месеца.
Как се е предлагало сушито?
Още през ХVІІ век рибно-оризовите хапки започнали да се предлагат в дървени кутии, красиво оформени на ролца, като се обръщало специално внимание на съчетанието между цветовете на рибата, ориза и другите съставки.
Поява на бързото хранене
В началото на ХІХ век градските райони бързо се разраствали и се появила нуждата от „бързо хранене“. Появили се много улични продавачи на суши, които елиминирали процеса на ферментация, а прибавяли оцет към ориза, за да му придадат специфичния кисел вкус. Рибата била прясна, слепнатият ориз – вкусен и хората го харесвали.
Видове суши
Основната съставка във всички видове суши е оризът. Различните рецепти варират в зависимост от плънката и сосовете, подправките и начина на приготвяне. Едни и същи съставки могат да бъдат комбинирани по традиционен или съвременен начин, което може да доведе до много различен резултат.
Маки
Суши-ролцата, често увити в тънки водорасли (нори), се наричат маки. Обикновено се сервира със соев сос, уасаби (японски хрян) и маринован джинджифил.
Нигири суши
Познатото само като нигири се приготвя със специален суши ориз, обработен с оцет. Оризът се прави на топка и се притиска с два пръста от всички страни. Върху оформения суши ориз се поставя парче сурова риба, предварително намазано с уасаби.
Сашими
Сашими е сурова риба, нарязана на тънки парчета и сервирана с различни подправки – уасаби, соев сос и маринован джинджифил.
Гункан
Гункан прилича на малки чашки от нори (тънки водорасли) с пълнеж от различни морски дарове, риба или хайвер.
Темаки
Темаки са конуси от ориз, риба и зеленчуци, завити във водорасли нори. Приличат на фуния за пуканки.
Правила за ядене на суши
Правилата за ядене на суши са много, но основно правило е, че сушито се яде в определена последователност. Първо се започва от суши с по-леки аромати като бяла риба, зеленчуци и други и се завършва със суши със силни аромати – сьомга, риба тон и говеждо месо, като между различните видове суши се яде джинджифил. Маринованият джинджифил е един от най-старите „пречистватели“ на вкус.
Ако отидете в Япония, не пропускайте да вкусите неповторимото суши – символът на японската кухня.