Миноритската църква е една от най-старите църкви във Виена, основана още по времето на Бабенбергите. Намира се в Стария град, на няколко крачки от Хофбурга.
През 1219 г., на връщане от кръстоносен поход, Леополд Бабенбергски спира в Асизи, където се среща със Св. Франциск и го моли да му изпрати монаси във Виена. Така във Виена идват четирима последователи на Св. Франциск и създават манастир около 1224 г., като се молят основно в църквата „Св. Катерина Сиенска“, която се намирала недалеч от двореца на херцога.
Скоро църквата добива името Италианската църква и през 1260 г. тук вече има 150 францискански монаси. Те са подпомагани финансово от големи аристократични семейства като фамилиите Лихтенщайн, Медичи, Рикасоли, Кавалканти, Стампа. В църквата са гробовете на някои представители на тези семейства. В продължение на над седем века църквата е претърпяла разрушения, пожари, бомбадировки, но разбира се и многобройни реконструкции. Била е преработена в бароков стил, но в края на XVIII век възвръща своя готически облик.
Днес църквата се гордее със своето впечатляващо мозаечно копие на леонардовата „Тайна вечеря“, правено от Джакомо Рафаели по време на наполеоновия престой във Виена. Наполеон поръчва творбата с цел по-късно да я пренесе в Милано и да я сложи в столовата на манастира „Санта Мария делле Грацие“, на мястото на оригинала, който той смятал да отнесе в Париж. Слава Богу не му достига време да осъществи тази идея. След окончателната победа над Наполеон при Ватерло през 1815 г., Хабсбургите откупуват творбата и тя до днес украсява „италианската църква“ на Виена или Minoritenkirche.
Църквата притежава и други прекрасни скулптурни и живописни творби, сред които стенопис с лика на на Св. Франциск от Асизи от XV век.