Днес ви пренасяме в Мексико – все още непопулярна и екзотична дестинация у нас. Мексико може да предложи много – елате с нас и обещаваме, че ще останете очаровани.
Обръщаме поглед към Теотиуакан – археологически обект, който се намира на около 50 км североизточно от столицата Мексико. Той е разположен на 2285 метра надморска височина върху Мексиканското плато. В превод името означава „родно място на боговете“ и отразява митовете за сътворението, което според индианците нахуа, се е случило именно тук.
Почти 1000 години преди ацтеките, Теотиуакан е представлявал многолюден град, културно-икономически и култово-религиозен център. Ранната история на този град е изпълнен със загадки и неговият произход и основатели са неизвестни за историята. Предполага се, че е основан около І в.пр.н.е. от незнайни индиански племена.
По неизвестни причини Теотиуакан е напуснат през ІХ век и става необитаем. Три века по-късно е преоткрит от ацтеките, които използват храмовия комплекс за култови ритуали. Ацтеките са вярвали, че боговете са създали вселената.
Главният булевард на града се е наричал „Променадата на мъртвите“, около който са издигнати пирамидите и паметниците в перфектно разстояние един от друг и астрономически подравнени, сякаш строителите са копирали орбитите на планетите в Слънчевата система.
Гигантската Пирамида на Слънцето е разположена в центъра на другите структури точно като Слънцето в центъра на Слънчевата система. Тя е втора по големина в Америка, а с височината си от 65 метра е третата най-висока пирамида в света и предхожда всички структури на маите с няколко века. Формата й имитира местните планини и в нея има няколко гробници, създадени през различни етапи на строителството. Във вътрешността археолозите откриват група стаи във формата на детелина, където се смята, че са се извършвали много огнени и водни ритуали.
Пирамидата на Луната се смята за най-стария каменен паметник в Теотиуакан. Тя е на второ място по големина в града и е посветена на Великата Богиня.
Построена е в периода 200-450 г.сл.Хр. и представлява няколко пирамиди изградени една върху друга, като във всяка от тях има гробна камера. Формата на пирамидата следва контурите на близката планина Серо Гордо.
За разлика от пирамидите в Египет, тези в Теотиуакан не са използвани за гробници, а за храмови комплекси. Но и те са построени като отражение на съзвездието Орион на земята.
Загадъчният Теотиуакан е включен в Списъка на ЮНЕСКО за световно културно и природно наследство, а въпросът за това кой го е построил 1000 години преди ацтеките, остава открит.
Да открием магията на Мексико – очакваме ви, за да пропътуваме мечтите си заедно!