Универсалният магазин Хародс е перлата в короната на лондонските магазини. Създаден от Чарлз Хенри Харод през 1834 г., магазинът се намира на Бромптън роуд в Найтсбридж, в самото сърце на Лондон. Магазинът се простира върху парцел от пет акра и разполага с търговска площ от над 90 000 кв.м., разпределена между над 330 различни департамента, което го прави най-големият универсален магазин в Европа.
Сградата, в която понастоящем се помещава Хародс, е строена между 1901 г. и 1905 г. по поръчка на Ричард Бърбидж. В началото Чарлз Харод започва бизнеса си с търговия на хранителни продукти, като магазинът му се е помещавал в едно единствено помещение и е разполагал само с двама помощници. Четиридесет години по-късно, неговият син Чарлз Дъгби Харод наследява магазина от баща си и започва да разширява бизнеса, като закупува съседни постройки и наема над сто души персонал. През 1883 г. обаче, пожар изпепелява Хародс до основи. Впечатляващ е фактът, че вместо да се отдаде на отчаяние, Чарлз Харод продължава да изпълнява коледните поръчки на своите клиенти и прави рекорден стокооборот.
В съвсем кратък срок е завършена и нова сграда, която да побере бързо разрастващия се бизнес, и скоро Хародс отново е на върха на вълната. Негови клиенти са всички знаменитости, живеещи в Лондон по това време, сред които Оскар Уайлд, Лили Лангтри, Чарли Чаплин, Лорънс Оливие, Вивиан Лий, Зигмунд Фройд, А. Артър Милн и много членове на кралското семейство. На 16 ноември 1898 г. в магазина е монтиран първият ескалатор в Англия, като на смелчаците, осмелили се да предприемат „рискованото“ пътуване, се е предлагала чаша бренди за отпускане на нервите. През 1985 г. братята Ал Файед закупуват Хародс от компанията Хаус ъф Фрейзър за 615 милиона лири стерлинги, след дълга борба за надмощие с минния конгломерат Лонро. Братята остават собственици до 8 май 2010 г., когато Хародс е продаден на Катарския Инвестиционен Фонд за 1.5 милиарда лири стерлинги.
В историята на един от най-известните магазини в света има доста интересни моменти, като например живата кобра, която е използвана за охрана на чифт сандали, инкрустирани с диаманти и сапфири и струващи 62 000 лири. Или пък случаят, когато световноизвесният писател Алън Александър Милн купува плюшено мече за сина си Кристофър Робин. По-късно това мече се превръща в Мечо Пух – любимец на милиони деца по света. През 2008 г. на летище Хийтроу отваря първият в света универсален магазин на летище. Сега всеки един терминал има собствен магазин, за да се осигури достъп на клиентите от цял свят до Хародс.
В един обикновен ден около 100 000 човека прекрачват прага на Хародс. В пикови дни, обаче, и най-вече през коледния сезон, тази цифра може да нарастне до 300 000 човека.
През нощта луксозният магазин е осветен от 12 000 електрически крушки, като всеки ден се налага да се подменят поне 300 от тях. Официалната статистика към 2013 г. сочи приходи от 691 милиона лири, с печалби за акционерите надхвърлящи 135 милиона лири стерлинги. В момента за марката Хародс работят над 12 000 човека.