Иран все още се възприема като твърде екзотична дестинация и е сравнително малко посещавана от българските туристи. Ако имате предразсъдъци спрямо тази страна – време е да ги преодолеете и да се присъедините към нашата екскурзия – обещаваме, че ще прекарате незабравимо.
Ще ви разкажем повече за един от най-интересните ирански градове – Шираз. Разположен в изумрудено-зелена долина, обградена от високи планини, за Шираз често се казва, че е град на „поетите, виното и розите“. Културната столица на Иран се намира в оазис с надморска височина от 1600 метра и заслужено е административен център на провинция Фарс, откъдето идва и името на иранския език – фарси.
Считан е за една от най-старите провинции на Древна Персия и дълго време е бил важен търговски център в региона.
Историческите паметници в Иран са дълбоко свързани с религията, историята, културата и известните личности и затова са толкова силно почитани.
В град Шираз има прекрасни джамии, символ на преклонението на древния персийски народ към Бога. Повечето от джамиите и изящните сгради са построени по времето когато Шираз е бил столица на Иран между 1747 и 1749 година.
Най-стара е „Петъчната джамия“ от Х век, претърпяла земетресение, разруха, а после възстановена. В центъра й, заобиколен от няколко високи кули се съхранява копие на Корана.
Джамията „Шах Чераг“ е построена в памет на загиналия като мъченик Ахмад ибн Муса. Дело е на ширазки майстори от ХІХ век.
В „Огледалната джамия“ посетителите остават заслепени от блясъка на светлината, отразена от хилядите огледала. В дъното се намира изумрудената гробница на Али, светец и мъченик за персийците шиити, жертва на коварните сунити. Всички стени са покрити с малки огледалца, създаващи неповторима игра на светлината.
Не по-малко впечатляваща с великолепните си цветове и флорални мотиви е джамията „Векил“. Легендарната джамия претърпява две земетресения и оцелява.
Построената през ХІХ век джамия „Насир ал-Мулк“ завладява не само с мозайките по фасадата, а и със зимната си молитвена зала. Прозорците й са направени от цветни стъкла и при изгрев слънце светлината преминава през тях и се отразява във вътрешността на залата.
Централно място в Шираз заема цитаделата на Хан Карим, считана за основна забележителност и построена през ХVІІІ век. Карим хан е бил владетел на Иран в периода 1750-1779 г. Първоначално цитаделата е служела само за жилище на Карим хан, по-късно е била използвана като затвор, а днес е музей.
Няма как да посетите Шираз и да не видите гробниците на великите ирански поети Саади (1203-1292 г.) и Хафез (1325-1390 г.).
Няма по-подходящи думи за поета Саади от тези, изписани над вратата, водеща към градината, където е гробницата му: „Земята, в която е погребан Саади, излъчва аромат на любов“.
Има нещо, което не бива да се пропуска и това са прочутите ширазки розови градини. Според поета Саади: „Гостът забравя родината си, щом посети Шираз през май“. Те са дълги около 8 км, а някои от тях са на повече от 700 години.
Тук може да се видят цъфнали ириси, кипариси и традиционните портокалови дръвчета, символизиращи изобилието на Иран.
Базарът в Шираз също е уникален. Той е запазил автентичността си и разходката из тесните му улички е едно пътешествие във времето. Тук може да се намери всичко – от богато инкрустирани кутии за бижута до фантастични персийски килими, а в ресторантите ще ви посрещнат с най-вкусните персийски специалитети.
Накрая, не забравяйте легендарната порта „Коран“, която е построена преди 1000 години като орнаментален вход откъм северната част на Шираз. Тя обещава благополучно завръщане на всеки, който излезе през нея.
Чете убедихте ли се, че Иран крие богата култура и има много какво да предложи на туристите? Очакваме ви да пътуваме заедно!