В деня на труда и международната работническа солидарност сме подбрали за Вас 5 български професии, които малко хора познават днес. В миналото те са били напълно познати и широко разпространени, но с течение на вековете са изчезнали поради развитието на технологиите. Заедно с постовете и различните занаяти те ни разказват за бита, икономиката и начинът на живот на предците ни.
Нека Ви заведем на една виртуална разходка столетия назад във времето!
Абаджийство и Кафтанджийство
Това са едни от най-развитите занаяти през XIX век, главно в Троян, където е имало наличие на основната за този занаят суровина- вълна. Абаджиите и кафтанджиите изработвали прекрасни дрехи от памук чрез различни пособия. Едно от основните им изделия е кафтанът (от там идва и името на професията), който е пренесен по нашите земи от турците. Това всъщност е дълга дреха без крачоли и ръкави, закопчаваща се отпред.
Друго изделие е шаякът, който служи за направата на потури, салтамарки, сукмани, ямурлуци, ментани и др. Мъжкото облекло е украсено с обтоци от фабричен черен гайтан. Украсата на потурите е с форма на стилизирано цвете – гюл; преплетени гайтани; съшити плътно един до друг гайтани или с формата на усукан шнур. Обтоците, освен декоративна функция, имат и чисто практическо значение – прикриват шевовете на дрехите. Женските сукмани се декорират по пазвата и полите с цветни гайтани – виненочервен, син, зелен и черен. Майсторите-кафтанджии шият атлазените женски антерии и елеци. Това изисква много труд и техника, а крайният резултат са красивите български облекла, които нашите баби и прабаби познават добре!
Учител по агрономия, труд и техника
Във времена, в които основният поминък на населението е било земеделието и обработването на земи, няма как да не съществува професия като учител по агрономия. Всъщност тази дисциплина е много широкообхватна и изисква познания, които младите и старите да приложат на практика. Може би класовете по агрономия, труд и техника са запазени и до днес, но не са толкова широко разпространени.
Бъчварство
Един много уважаван занаят дори и до днес. Виното за българите е като сиренето за французите – изисква се много старание и внимание към детайлите. Ето защо в миналото се е обособила специална професия Бъчварство, а практикуващите я – бъчварите, са първоизточниците на днешните винопроизводители. Наздраве!
Пъдарство
И на днешните поколения е позната тази професия. Например всеки като ученик е чувал поне един път учителят да въздъхва „Аз не съм ви пъдарин!“ . Е, щастливи сме да Ви съобщим, че всъщност тази професия е била съвсем реална в миналото. Тя е била щатна към кметството и Градския съвет. Пъдарите охранявали различните селскостопански имоти на селото. Времена и нрави..
Бозаджийство
Класиката на всички времена- баничка с бозичка! А знаете ли, че в миналото е съществувала специална професия, чиято дейност се е свързвала с направата на тази екзотична ориенталска напитка?
Днес тя се прави в цехове за производство, но в миналото специалистите в приготвянето на боза са се срещали по улиците, предлагайки стоката си. Представете си само – разхождате се и някой усмихнат бозаджия Ви подава оплакната с вода чаша и ароматна напитка, налята от метален контейнер, наречен „дойна“. Звучи апетитно, нали?
Честит празник от целия екип на Руал Тарвел! Бъдете работливи и усърдни, за да можете да оценявате и труда на другите пълноценно!