Понякога едно непредвидено събитие променя житейския път на хората. Така се случва и с Анри Дюнан – швейцарец по произход, бизнесмен, водещ спокоен и подреден буржоазен живот.
През 1850 г. той купува в Алжир голям селскостопански имот, който имал намерение да експлоатира и да увеличи. За целта му трябвали разрешителни, за които се обръща към френското правителство, където обаче среща само бездействие.
Вбесен, той си обещава да се срещне с Наполеон III и се опитва се го стори при Солферино, където френската армия се била разквартирувала и се готвела да се срещне с австрийците. Битката щяла да бъде за Северна Италия. Очевидно моментът не бил подходящ. Дюнан така и не успява да се срещне с Императора, но става свидетел на една от най-кървавите битки в новата европейска история.
На 24.06.1859 г. в провинция Мантуа, в регион Ломбардия, в 18-часова битка падат 28 000 души! Улиците, площадите и църквите на градчето Кастильоне се препълват с ранени – 9000 души от всякакви националности – французи, италианци, немци, австрийци, славяни, араби.
Дюнан се втурва да помага и започва да изпълнява, доколкото може, функциите на фелдшер, защото подготовката в Солферино била практически нулева – там имало шестима лекари и няколко болнични коли, теглени от конска тяга, които трябвало да подсигурят двестахилядна армия!
Шокиран от преживяното, Дюнан публикува през 1862 г. малка книга, наречена „Спомен за Солферино“, в която описва с груб реализъм бруталните събития. Целта на книгата била да събуди обществото. И успял. В цяла Европа книгата буквално се разграбвала.
Използвайки приходите от продажбите, Дюнан се обръща за заеми към различни държави и през 1863 г. с четирима приятели – съмишленици (един генерал, един адвокат и двама лекари) основават Международния комитет за помощ на пострадалите от войни. На 28 октомври същата година, след международна конференция в Женева, той основава Червения кръст.
През 1901 г. първата Нобелова награда за мир е присъдена именно на Анри Дюнан.
Вече повече от 100 години Червения кръст не се задоволява със своята първоначална задача, а разширява дейността си, създавайки болници, социални центрове, изпращайки медицински екипи не само в райони на войни, но и на бедствия и навсякъде, където е необходимо.
Ако желаете да се върнете към кървавата битка при Солферино, трябва да посетите панорамата в Люцерн, която си поставя за цел да отрази събитията, които са били причина аз създаването на най-престижната хуманитарна организация в света. А седалището на Червения кръст в Женева има музей, отразяващ бурното развитие на тази организация, която днес е най-голямата и най-сигурната благотворителна организация в света. Ако искате да посетите Люцерн и Женева, може да намерите офертите ни ТУК!