На 02 май тази година, в имението Кло Люсе, намиращо се в непострдедствена близост до замъка на френския крал Франсоа I в Амбоаз, в присъствието на френския и италианския президент, тържествено беше отбелязана 500-годишнината от смъртта на гения на Ренесанса – Леонардо да Винчи. Официалните лица, както и много граждани, сведоха глави пред празния гроб в параклиса на замъка в Амбоаз, в който е бил погребан великият мъж. Тленните останки на Леонардо мистериозно изчезват. Някои казват, че Орлеанското семейство, което дълго е било собственик на замъка Амбоаз, ги крие някъде, за да не ги отмъкнат италианците. Кой знае…

Леонардо да Винчи прекарва последните три години от живота си във Франция, в двора на френския крал Франсоа I, който поканва великия творец да живее при него, без в замяна да изисква той да му прави стенописи или картини, нещо, което, в преклонна възраст, до смърт е отегчавало гения.

В имението Кло Люсе, което кралят му предоставя, Леонардо се отдава на това, което е занимавало в този момент неспокойния му дух, а именно – неговите инженерни инвенции и опити. Затова в имението и до днес се пазят макети на примитивни летателни апарати, на различни машини, задвижвани от силата на водата или вятъра, схеми и чертежи на различни машини и автомати и пр.

Оттегляйки се във Франция, Леонардо донася със себе си три картини: „Богородица на скалата“, „Портрет на Св. Йоан Кръстител“ и… „Джокондата“ – най-мистериозната картина на твореца, която до днес остава неразгадана от публиката и която ревностно пази тайната на сфуматото на Леонардо – прийом, чийто ефект не е постигнат от никой друг художник до днес, нито от компютър. Тези три картини великият художник завещава при смъртта си на френския крал, своя благодетел, този, който му осигурява спокойствие, топлина и условия за работа през последните му години. Оттогава тези картини са собственост на Франция и още нещо – те поставят началото на кралската колекция от произведения на изкуството, която, от своя страна, е в основата на колекцията на Лувъра – най-посещаваният днес музей в света. Можем да кажем, че Леонардо да Винчи по кралски щедро се е отблагодарил за вниманието и любезността на Франсоа I.

И днес Леонардо като че ли бди над хармонията. На гроба му рамо да рамо се поклониха френският президент Еманюел Макрон и италианският му колега Серджо Матарела, между които съвсем наскоро прехвърчаха искри по повод проблема с мигрантите. Празният гроб в Амбоаз ги събра и ги накара заедно да се помолят за душата на гения, символ на Ренесанса, дал толкова много на своята родина, но и на Франция.
