fbpx Skip to main content
Древни графити разбулват мистерията около изгубен храм на Акропола

Древни графити разбулват мистерията около изгубен храм на Акропола

Кой да предположи, че Акрополът на Атина – един от най-известните и посещавани туристически обекти в света, все още крие тайни?!  Графит, направен от овчар в древна Гърция, помогна на археолозите да разбулят мистерия, свързана с емблематичния Храм на Атина Партенос.

Древни графити разбулват ... 1

Акрополът на Атина е

завещан от гръцката античност на света. След победата над персите и установяването на демокрацията градът си извоюва лидерска позиция сред останалите полиси. Последвалият разцвет привлича видни философи, учени и творци, които реализират амбициозната визия на атинския държавник Перикъл. Така се раждат уникални паметници – Партенонът, построен от Иктин, Ерехтеонът – от Каликрат, Пропилеите – монументалният вход на Акропола, проектиран от Мнесикъл, и малкият храм на Атина Нике, декорирани от скулпторите Фидий, Алкамен и Агоракритос.

Древни графити разбулват ... 2

Само преди дни една статия, публикувана в American Journal of Archaeology, разбули дългогодишна мистерия около отдавна изгубена структура на хълма на Акропола.  

започва преди няколко години с откриването на над 2000 древни графити. Те са издълбани в мрамора по южните склонове на планината Химет в Атика, близо до бреговете на Сароническия залив в покрайнините на атинското предградие Вари на около 25 км от центъра на гръцката столица.

Проучвайки скалните рисунки – на кораби, коне, воини, сгради и еротични сцени, на пастирите от древния атински дем Анагирус, Мерл Лангдън от Университета на Тенеси се натъква на груба скица, изобразяваща храм с пет колони и стъпала, които отвеждат до него. С няколко редки изключения, като храмът на Аполон в Термос, сградите с пет колони са необичайни в гръцката архитектура.

Древни графити разбулват ... 3

От текста в скалата става ясно, че това е „хекатомпедон”, нарисуван от Микон, докато е пасял стадото си на хълма Барако. Използваната версия на гръцката азбука сочи, че графитът е от 6 век пр.н.е., но Лангдън допуска, че рисунката на сграда от Акропола трябва да е поне 50 години по-стара от Партенона, чието строителство започва около 447 и приключва през 438 г. пр.н.е. За учения от голямо значение е думата Hekatompedon (озн. 100 фута), която древните гърци използват за структури с огромни размери. С този термин е наричан храмът, посветен на богиня Атина, известен като Партенон.

Безспорно храмът на Атина Партенос, богинята дева, покровителка на града, е много древен, но не е първият на Акропола. Учените отдавна допускат, че той вероятно е заменил по-стар, разрушен по време на персийското нашествие през 480 г. пр.н.е. Вероятно той е построен от атинският тиран Пизистрат.

Първият Хекатомпедон е представлявал сграда от порест варовик, покрит с мрамор, с дорийски колони на всяка фасада с дължина 32.80 метра. На метопите имало сцени от живота на Херакъл, а във вътрешността ѝ е поставена статуя на Атина Полиас, изваяна от маслиново дърво.

Древни графити разбулват ... 4

благодарение на един указ от 485-484 г. пр. н. е. преди нашествието на персийския цар Ксеркс I. От него става ясно, че предпартенонът служил за градска съкровищница, в т.ч. и на Делийската лига – политическото обединение на гръцките полиси срещу персите.

Документът е известен на учените отдавна, но от него не става ясно за коя точно сграда на  Акропола се отнася. Някои смятат, че става въпрос за храм, в който се пазят даренията за боговете, а други твърдят, че се отнася за открит двор на Акропола.

Грубата скица с надписа от покрайнините на Вари недвусмислено потвърждава, че именно този храм е нарисувал Микон преди близо 3000 години. Силно повредени негови фрагменти могат да се видят днес в Музея на Акропола в Атина.

Древни графити разбулват ... 5

Графитът на Микон е  най-старото известно свидетелство за архитектурата на Акропола и може да бъде ключ към разкриването на историческите загадки зад един от най-емблематичните археологически обекти в света. Той е най-ранното епиграфско свидетелство за термина „хекатомпедон”. Освен това надписът е свидетелство, че противно на очакванията пастирите в архаичния гръцки свят са били грамотни.

Вижте предложенията ни за екскурзии до Гърция ТУК.

Снимки: личен архив и American Journal of Archaeology

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Show Buttons
Hide Buttons

Абонирайте се за нашия нюзлетър,
за да получавате специалните ни оферти!

Успешно се абонирахте за бюлетина

Възникна грешка при опит за изпращане на вашата заявка. Моля, опитайте отново.

Пропътувай мечтите си! will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.