fbpx Skip to main content
Една нощ в музеите на Европа

Една нощ в музеите на Европа

Повече от 3000 музеи от 30 страни в Европа за деветнадесети път ще отворят врати за посетители в Нощта на музеите на 13 май – инициатива, посветена на 18 май Международния ден на музеите.

Независимо дали ще пътувате към Франция, Обединеното кралство, Испания, Италия или някъде по средата, вероятно ще посетите един-два музея – все пак Европа е континент с несравнимо историческо и културно минало.  

Кои са петте най-посещавани европейски музеи и ще се включат ли те в европейската инициатива „Нощ на музеите” на 13 срещу 14 май?

Започваме с безспорния лидер

Лувъра

в Париж, който привлича 7,8 милиона посетители годишно. Най-големият и престижен френски музей ще се включи в Nuit des Musées 2023, като отвори врати за посетители от 18:00 до 23:00 часа. Те ще могат да се възхитят на 38 000 шедьоври, изложени на площ от 72735 кв. м, сред които прочутата Мона Лиза на Леонардо да Винчи, мраморните статуи на Венера Милоска и крилатата богиня на победата Нике от Самотраки – причина много туристи да се отправят към Париж.

Една нощ в музеите на Европа 1
Нике от о. Самотраки

Далеч преди да бъде превърнат в музей на изкуството, през XII в. Лувърът е крепост, заобиколена от ров, използвана от крал Филип Огюст за затвор и арсенал. През 1385 г. става кралска резиденция и заслугата за това е на крал Шарл V. За пръв път своята колекция от платна на италиански майстори, сред които и Мона Лиза излага тук крал Франсоа I (1515 – 1547). Колекционерската му страст е продължена от Анри II и Катерина Медичи. В края на XVI в. Анри IV свързва Лувъра с Тюйлери посредством дълга галерия. През XVII в. кралската резиденция е преместена и в Лувъра остават само Кралската художествена академия и Фреската академия на науките.

Дворецът е превърнат в музей през 1793 г. по време на Френската революция, когато към него са добавени няколко музея – на Наполеон, на съвременната скулптура и др. 

Римските музеи също ще се включат в Notte dei Musei и ще работят от 20:00 до 02:00 ч. в събота срещу неделя. Сред тях са Ara Pacis, Capitoline Museums, Centrale Montemartini и Trajan’s Markets, но не и класираните на второ място по брой посетители (6,8 милиона)

Ватикански музеи

Тук е мястото да отбележим, че те все пак имат дни за безплатни посещения – всяка последна неделя от месеца от 09:00 до 14:00 часа, с изключение на Великден, 29 юни (Петър и Павел), 25 декември (Коледа) и 26 декември (Стефановден).

Една нощ в музеите на Европа 2
Атинската школа на Рафаело, стенопис в Апостолическия дворец

Най-старата музейна колекция е създадена през 1506 г. като водещ куратор на християнското изкуство. Днес тя включва над 70 000 произведения на изкуството, педантично събирани от папите през вековете. Те са изложени в Пинакотека Ватикана, Музея на Пио Клементино, Колекцията на модерното религиозно изкуство, Етноложкия музей, Григорианския египетски и етруски музей, Музея на Пио Клементино , Павилионът на каретите, Музея Грегориано Профано, Филателния и нумизматичен музей, Музея Киарамонти, Музеите на Ватиканската апостолическа библиотека, Сикстинската капела, Стаите на Рафаело, Галерията на картите и много други. Уникални стенописи красят Апостолическия дворец, а прекрасни римски статуи – градините, най-известните от които са Cortile della Pigna, Осмоъгълният двор и Белведере.

Британският музей

в Лондон е третият най-популярен музей в Европа с 6 млн. посетители и „първият национален обществен музей в света“. От откриването си през 1759 г. музеят работи за покриване на всички области на знанието, като същевременно посреща целогодишно посетители от цял ​​свят с безплатен билет.

Една нощ в музеите на Европа 3
Мраморните скулптури от Партенона в Британския музей

Колекцията, подредена в над 60-те галерии на сградата в неокласически стил от 1848 г, обхващаща два милиона години история и съдържа 6 милиона експоната. Акцентите в нея са Розетският камък, египетски мумии и саркофази, прочутите скулптури на Партенона, Мавзолеят в Халикарнас, корабното погребение Sutton Hoo.

Първите експонати са събирани от сър Ханс Слоун – лекар, учен и колекционер, считан за основател на Британския музей. Увлечен в колекционирането, той завещава 71 000 предмета, сред които 40 000 печатни книги, 7 000 ръкописа, различни видове хербарии и предмети от Рим, Гърция, Египет, Близкия и Далечния Изток, на крал Джордж II. В завещанието си той подчертава, че колекцията, оценена на 50 000 лири, трябва да бъде достъпна за хората.

Под натиска на общественото мнение, настоятелството на Британския музей бе принудено да свали бюста на сър Слоун и да го постави зад витрина, заради миналото му на робовладелец.

През миналата година прочутата

Галерия Уфици

във Флоренция записа исторически рекорд с 4 милиона посетители. Galleria Degli Uffizi се обедини с други два обекта през 2014 г. – Палацо Пити и градините Боболи, за да създаде един уникален музеен комплекс. 

Една нощ в музеите на Европа 4
Кръщението на Христос от Леонардо да Винчи

Galleria Degli Uffizi е дом на художествените колекции на три от най-известните италиански династии – Медичите, Хабсбург-Лотаринги и Савоите. Галерията заема първия и втория етаж на импозантната сграда, проектирана от ученика на Микеланджело Джорджо Вазари и построена между 1560 и 1580 г. по нареждане на Козимо Първи Медичи. Идеята на херцога е да събере на едно място всички административни служби (т.нар. уфици) на Флорентинската държава. В допълнение към нея Вазари проектира и таен коридор над Понте Векио и р. Арно, свързващ стария и новия дворец на Медичите – Палацо Векио с Палацо Пити. Така той осигурява бърз достъп до канцелариите и сигурен път за бягство и отстъпление на фамилията.

Франческо Медичи превръща Уфици в галерия, когато през 1581 г. решава да покаже богатата семейна колекция, събирана няколко века, на втория етаж на административната сграда. Първоначално тя е показана в специално създадената от Бернардо Буонталенти осмоъгълна зала „Трибуна”.  Сбирката се увеличава дори и след като Медичите се оттеглят от власт, но завещават всичко на гражданите на Флоренция. Днес тяхното наследство – антични скулптури и шедьоври на Пиеро дела Франческа, Ботичели, Леонардо да Винчи, Джото, Микеланджело, Рафаело, Мантея, Кореджо, Филипо Липи, Рубенс и Караваджо, е изложено в 45 зали. Посетителите се тълпят пред „Раждането на Венера” на Ботичели и „Кръщението на Христос” от Леонардо да Винчи.

Наскоро Флоренция възстанови традицията Domenica al Museo (неделя в музея) – безплатен достъп до всички държавни музеи, галерии, паркове и монументални градини  всяка първа неделя от месеца. Уфици също се включи в инициативата. Свободен достъп до нейните галерии ще бъде осигурен на 2 юни (Ден на републиката) и 4 ноември (Ден на националното единство и въоръжените сили).  

Музеят Прадо

в Мадрид приема над 3 милиона посетители годишно, привлечени от изисканите колекции на испанските монарси от 16-17 век. Museo Nacional Del Prado съхранява близо 20 000 произведения на изкуството, включително 7600 картини. Известно е, че музеят с над 200-годишна история  притежава най-изчерпателната колекция от испанско изкуство и една от най-забележителните колекции от европейско изкуство между 12 в. и началото на 20 век, в това число платна на Диего Веласкес, Франсиско Гоя, Ел Греко, Питър Пол Рубенс и Тициан.

Една нощ в музеите на Европа 5
Триумфът на Бакхус от Диего Веласкес

Сградата в неокласически стил е проектирана от известния архитект Хуан де Вилануева през 1785 г. Въпреки че първоначално е замислена като център по национална история от крал Карлос III де Бурбон, неговият внук крал Фердинанд VII, мотивиран от съпругата си кралица Мария Изабел де Браганса, в крайна сметка решава да го превърне в Кралски музей на картините и скулптурите. Целта е да покаже великолепната колекция на кралското семейство. Впоследствие тя е преименувана на Национален музей на картините и скулптурите, преди да получи сегашното си име – Museo Nacional del Prado. Музеят е отворен за посетители през ноември 1819 г.

Museo del Prado, заедно с  музея на кралица София (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía)  и  музея Тисен-Борнемиса (Museo Nacional Thyssen-Bornemisza), образуват Златния триъгълник на изкуството в Мадрид. Докато посетителите се разхождат из внушителната сграда, не само ще могат да се насладят на творбите на известни художници, но и да се насладят на историята на музея Прадо.

Входът е безплатен всеки ден от понеделник до събота в часовете между 18:00 и 20:00 часа и в неделя и на официалните празници от 17:00 до 19:00 часа, както и всяка първа събота от месеца от 20:30 до 23:30 часа.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Show Buttons
Hide Buttons

Абонирайте се за нашия нюзлетър,
за да получавате специалните ни оферти!

Успешно се абонирахте за бюлетина

Възникна грешка при опит за изпращане на вашата заявка. Моля, опитайте отново.

Пропътувай мечтите си! will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.