Франция – страна на впечатляваща архитектура, богата на култура и история, интересни хора, любопитни места и световно известна кухня. Освен магичните комбинации на галещи сетивата вкусове и презентация на ястията, добре знаем, че Франция се слави със висок стандарт и изисканост на своята кухня. Затова и когато си помислим за Франция или Париж, то обезателно и прекрасната кухня превзема мислите и сетивата ни. Френски макарони, крем брюле, тарта татен, суфлето (и още много сладости, за които можете да прочетете тук) – всички ги обожаваме.
Но несъмнено един от най-известните представители на изискана френска кухня е емблематичната френска багета. Също както френските кроасани, багетата е типичен френски символ. А французите имат голям повод за празненство, защото наскоро любимата френска багета получи признание от наистина високо ниво – ЮНЕСКО добави багетата към списъка си с „нематериално културно наследство“. В този знаменит списък присъстват още 600 други артикула като приготвянето на чай в Китай, корейски танз с маска „talchum“ и други.
Включването му „отпразнува френския начин на живот“, казва директорът на ЮНЕСКО Одри Асуле, добавяйки: „Франзелата е ежедневен ритуал, структуриращ елемент на храненето, синоним на споделяне и празничност. Важно е тези умения и социални навици да продължат да съществуват и в бъдеще.“
Тази прекрасна новина идва в тежък период за франзелата. Въпреки че повече от шест милиарда франзели се пекат всяка година във Франция (според Националната федерация на френските пекарни), индустрията среща предизвикателства. Франция , за жалост, се разделя със сериозно количество занаятчийски пекарни годишно, заради ожесточената битка с конкуренция в лицето на супермаркети и големи магазини.
Произход на френската багета
Багетата във вида, в който я познаваме днес, е наречена така едва преди малко повече от 100 години – през 1920 г. Тогава се въвеждат и точните изисквания за багетата, което да я класифицира като френска франзела – тя трябва да бъде дълга 80 см (30 инча) и да тежи 250 г (8 унции), като до 1986 дори е имала и фиксирана цена. Точният ѝ произход не е известен, но за най-достоверна се смята историята, че багетата е поръчана от Наполеон, защото в този ѝ вид е била по-лесна за носене от войниците. Друго предположение е, че франзелата се е появила значително по-късно – в тази история франзелата се описва като хляб, който бил лесен за разкъсване и споделяне от работниците в Париж. Дали някоя от тези истории е истина, едва ли ще разберем. Но едно е ясно – че вкусът ѝ никога няма да Ви разочарова!
Френската багета днес е значим символ на Франция. Както я нарича самият г-н Макрон: „250 грама магия и съвършенство в ежедневието ни”. Багетата е гордост за французите и завладява целия свят – несъмнено можем да сме благодарни на французите за тази топла вкусна магия, на която можем да се наслаждаваме всички.
А към тези от Вас, които скоро ще посетят прекрасната Франция, имаме една молба – подкрепете френските пекари и посетете тях за френски багети. Можем да Ви обещаем, че ще получите най-автентичното и вкусно преживяване, докато същевременно правите добро.
Преди няколко години посетих Франция и е факт, че всякаквите печива, хлябове, багети, сладкиши – всичко им е превъзходно! Ще ми е интересно да се пробвам да замеся и да изпека френска багета и вкъщи. Имам оборудването, търся само наистина добра рецепта.