България има с какво да се похвали – високи, сини планини, красиви природни паркове, десетки исторически места, носещи духа на българския народ и едно малко цвете, наречено Роза Дамасцена.
Историята на розовия цвят
Роза Дамасцена е хибриден вид маслодайна роза, идваща от Средна Азия. Цветето е пренесено по нашите земи през VII век от Дамаск, откъдето произлиза и името му. Днес това нежно цвете е най-красивият посланик на България по целия свят и наш национален символ.
Почти 100% от площта на маслодайната роза в България се намира в района на Казанлък. Поради това, друго известно име на уханното цвете е Казанлъшка роза. Разбира се, розата може да се срещне и по други земи като Карлово и Стрелча, които попадат под територията на Розовата долина. Извън пределите на нашата страна, Дамасцена се отглежда в Турция.
Други видове маслодайни рози по българските земи са Бяла маслодайна роза, Стамболска и Столистна маслодайна роза. Процентът им на засаждане, обаче, е сравнително по-малък от Роза Дамасцена.
„Течното злато“ на България
Уникалната Роза Дамасцена, със своята силна устойчивост, е тази, която пръска най-нежният и непреходен аромат, който никога не омръзва. От нея се извлича най-висококачественото и скъпоструващо розово масло в света. Чужденците обожават уханието на българските розови продукти и благородно завиждат за природния ни дар. Розовият аромат е особено популярен в азиатските страни.
През 1927 г. цар Борис III въвежда забрана за износ и разсад на маслодайната роза. За производството на 1 грам розово масло са необходими около 2000 цветя! Цената на 1 кг. розово масло надхвърля 4000 долара. Розите се берат рано сутрин, тъй като розовото масло, образувало се в цветчетата през нощта, е най-силно! Обработката отнема време, специални техники както и съдове, където се съхранява готовият продукт.
Етеричното розово масло се използва най-често в парфюмерийната промишленост и козметиките – кремове за лице и ръце, лосиони, розова вода и други. Славата на българското розово масло датира още от VII век, когато то прониква в европейските пазари. По-късно розовото богатство носи златни медали и признания от различни изложения във Виена, Париж, Гана, Чикаго, Амстердам, Лондон, Милано и много други. Специалистите смятат, че не може да има висококачествен парфюм без нотка от омайния аромат. Едни от известните марки, които използват българското розово масло, са „Диор“, „Живанши“, „Долче и Габана“, „Каролина Херера“ и редица други.
Маслото от красивата българка роза е повече от уникално. То носи своите отличителни качества, които биват признати от експертите по света. Никое друго цвете няма този специфичен аромат, трайност и чистото, както българското розово масло. Цвета на розата и нейният „божествен елей“ навлизат все повече и в хранителната промишленост, където може да се натъкнете на сладко от рози или да зарадвате вкусовите си рецептори с едно от многото сладки изделия, носещи типичния розов аромат. Свойствата на розата се простират и до лечението на някои болести и спомагат за бързото възстановяване на организма.
Празник на Розата
В периода от май до юни, в няколко области на страната се провежда ежегоден Празник на розата. Той е съпътстван от розобер, традиционни ритуали, карнавални шествия, базари и куп други забавления. Навсякъде ще видите хора, окичени с розови цветя в косите, понесени в божествения аромат.
Розта има свой музей в Казанлък, където хората могат да научат повече за розопроизводството. Хиляди туристи от цял свят пристигат за Розовия празник, за да се докоснат до магията и богатството на българската роза, както и да вдишат аромата из българските полета.