fbpx Skip to main content
Огнена стихия в „Нотр Дам“

Огнена стихия в „Нотр Дам“

Целият свят говори за злощастното събитие, което застигна една от най-известните сгради в света – катедралата „Нотр Дам“. Както вече знаете, на 15 април 2019 г. в 18:50 местно време избухна пожар в „Парижката Света Богородица“.

Огнена стихия в „Нотр Дам“ - 1
Огнената стихия, превзела “Нотр Дам”
Огнена стихия в „Нотр Дам“ - 2
“Нотр Дам”

От френски медии стана ясно, че пожарът е започнал на скеле, от което са се извършвали ремонтни дейности. В следствие на това пламъците са обхванали горната част на емблематичната катедрала. Целият покрив на сградата е разрушен, а кулата-стрела не издържа под напора на огнената стихия и рухна.

Огнена стихия в „Нотр Дам“ - 3
Покривът на катедралата
Огнена стихия в „Нотр Дам“ - 4
Останки от кулата-стрела

Близо 8 часа десетки пожарни екипа са се борели с огъня. Те са успели да запазят най-ценните артефакти в катедралата. От източници стана ясно, че ЮНЕСКО ще се включи във възстановяването им. Заедно с това френското правителство обяви, че оцелелите произведения на изкуството ще бъдат прехвърлени в „Лувъра“ по-късно тази седмица.

Огнена стихия в „Нотр Дам“  5

Авторитетни личности, от различни страни, също изразиха своята подкрепа и съчувствие към френския народ. „Нотр Дам“ е емблематична не само за Франция, но и за цяла Европа. Още в навечерието на трагедията, френският президент Еманюел Макрон обяви кампания за набиране на средства за възстановяването на историческото богатство – “Ще възстановим Нотр Дам и ще я направим още по-хубава”, каза той. Френският милиардер Франсоа-Анри Пино, притежател на производителите на луксозни стоки „Гучи“ и „Ив Сен Лоран Пино“, обяви, че дарява 100 милиона евро за реконструкцията на катедралата. Същият е съпруг на актрисата Салма Хайек. Друг френски милиардер – Бернар Арно – съобщи, че дарява 200 милиона евро в знак на солидарност към символа на Франция. Редица държави също изразиха готовността си да помогнат на френските власти, включително Япония, Русия, Южна Корея, България и други.

Огнена стихия в „Нотр Дам“ - 6
Кулата-стрела в момента на рухването

„Парижката Света Богородица“ е официално завършена през 1345 г. като строежът ѝ е продължил повече от 180 години. Днес тя е един от символите на Франция. С осемвековната си история тя е свидетел на много значими събития в Париж. През 1804 г. в катедралата е коронован за император Наполеон Бонапарт |, а през 1970 г. там е извършено опелото на генерал Шарл дьо Гол.

Огнена стихия в „Нотр Дам“ - 7
“Парижката Света Богородица” отвътре

„Нотр Дам“ е висока 130 м., затова дълги години е поддържала славата на „най-високата сграда във Франция“. Пожарът разруши най-високата ѝ част – кулата с форма на стрела –  която беше с височина 96 м. Архитектурата на готическата катедрала се смята за един от върховете във френското изкуство със своите правилни пропорции и красиви скулптурни фасади.

Огнена стихия в „Нотр Дам“ - 8
Част от скулптурната фасада на “Нотр Дам”

Това е едно от най-посещаваните места в света. Над 12 милиона туристи всяка година се възхищават на внушителната красота, която „Нотр Дам“ притежава. „Кралицата на нашите катедрали“ – прозвище, с което нейните сънародници наричат своето културно наследство.

Огнена стихия в „Нотр Дам“ - 9
Поглед към величествената катедрала
Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Show Buttons
Hide Buttons

Абонирайте се за нашия нюзлетър,
за да получавате специалните ни оферти!

Успешно се абонирахте за бюлетина

Възникна грешка при опит за изпращане на вашата заявка. Моля, опитайте отново.

Пропътувай мечтите си! will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.