Целият свят говори за злощастното събитие, което застигна една от най-известните сгради в света – катедралата „Нотр Дам“. Както вече знаете, на 15 април 2019 г. в 18:50 местно време избухна пожар в „Парижката Света Богородица“.
От френски медии стана ясно, че пожарът е започнал на скеле, от което са се извършвали ремонтни дейности. В следствие на това пламъците са обхванали горната част на емблематичната катедрала. Целият покрив на сградата е разрушен, а кулата-стрела не издържа под напора на огнената стихия и рухна.
Близо 8 часа десетки пожарни екипа са се борели с огъня. Те са успели да запазят най-ценните артефакти в катедралата. От източници стана ясно, че ЮНЕСКО ще се включи във възстановяването им. Заедно с това френското правителство обяви, че оцелелите произведения на изкуството ще бъдат прехвърлени в „Лувъра“ по-късно тази седмица.
Авторитетни личности, от различни страни, също изразиха своята подкрепа и съчувствие към френския народ. „Нотр Дам“ е емблематична не само за Франция, но и за цяла Европа. Още в навечерието на трагедията, френският президент Еманюел Макрон обяви кампания за набиране на средства за възстановяването на историческото богатство – “Ще възстановим Нотр Дам и ще я направим още по-хубава”, каза той. Френският милиардер Франсоа-Анри Пино, притежател на производителите на луксозни стоки „Гучи“ и „Ив Сен Лоран Пино“, обяви, че дарява 100 милиона евро за реконструкцията на катедралата. Същият е съпруг на актрисата Салма Хайек. Друг френски милиардер – Бернар Арно – съобщи, че дарява 200 милиона евро в знак на солидарност към символа на Франция. Редица държави също изразиха готовността си да помогнат на френските власти, включително Япония, Русия, Южна Корея, България и други.
„Парижката Света Богородица“ е официално завършена през 1345 г. като строежът ѝ е продължил повече от 180 години. Днес тя е един от символите на Франция. С осемвековната си история тя е свидетел на много значими събития в Париж. През 1804 г. в катедралата е коронован за император Наполеон Бонапарт |, а през 1970 г. там е извършено опелото на генерал Шарл дьо Гол.
„Нотр Дам“ е висока 130 м., затова дълги години е поддържала славата на „най-високата сграда във Франция“. Пожарът разруши най-високата ѝ част – кулата с форма на стрела – която беше с височина 96 м. Архитектурата на готическата катедрала се смята за един от върховете във френското изкуство със своите правилни пропорции и красиви скулптурни фасади.
Това е едно от най-посещаваните места в света. Над 12 милиона туристи всяка година се възхищават на внушителната красота, която „Нотр Дам“ притежава. „Кралицата на нашите катедрали“ – прозвище, с което нейните сънародници наричат своето културно наследство.