Някога чудели ли сте се как християните и туристите в арабските страни празнуват дни като Коледа и други верски празници? Погледнато от религиозна гледна точка това звучи невъзможно. Християнските празници не се смесват с мюсюлманските вярвания. В някои държави обаче това е изключение.
Как празнуват Коледа в арабския свят?!
- В страни с развит туризъм
В Дубай и Египет, например, където целогодишно има прилив от туристи, покрай 25 декември се носи коледна атмосфера из улиците. Рождество Христово и последвалите го тържества носят най-големи икономически плюсове на различните държави. Като начин за печалба и търговия, богати страни като ОАЕ могат да толерират светската част от християнските празници, без да имат религиозно отношение. В Йордания дори Коледа е признат като официален празник.
- В „затворените“ страни
В страни от третия свят, където законите, религията и традициите са вкоренени в народопсихологията, честването на Коледа е забранено. Саудитска Арабия, Сомалия, Таджикистан, Бруней, са само част от страните, в които дори за туристите е опасно да празнуват Рождество Христово, тъй като последиците могат да бъдат наистина сериозни.
Мюсюлмански еквиваленти на християнските празници
Въпреки различията, ислямът и християнството имат своите допирни точки. Според традициите и обичаите, някои мюсюлмански празници приличат до голяма степен на християнските. Да вземем за пример Великден. По традиция се приготвят козунаци, курабии, боядисват се яйца, а после се раздават на близки и приятели в знак на обич и уважение.
Същото може да се наблюдава и при мюсюлманският празник Рамазан Байрам (Сладък Байрам), когато приключват дългите пости и се иска прошка от роднини, приятели и близки. Поднасят се баклава, мекици и други деликатеси.
На 6-ти май празнуват както християни, така и мюсюлмани. И в двете религии това е един от най-обичаните народни празници, който поставя началото на лятото и селскостопанската година. Честването на Гергьовден се свързва с жертвоприношението на животно (агне), Курбан Байрам носи същата символика и пренася в жертва агне или коч. Съществуват и други прилики в традициите ни с Близкият Изток.