Тези цветни, шумни, френетични празненства по света бележат края на зимата и настъпването на пролетта. Ако си направим труда да вникнем във философията и скрития замисъл на всяко едно от тях – от Сурва и Сирни Заговезни през персийския Навруз (озн. нов ден и се отбелязва на 21 март) до прочутия карнавал във Венеция и японския Ханами, всички те отбелязват прелюдията от зимата към пролетта, от тъмните и студени зимни месеци към пролетта – сезона на прераждането, плодородието и надеждата.
Баба Марта посрещат в България
Хората по цял свят посрещат пролетта с голям ентусиазъм и вълнение, но България е една от малкото страни, където настъпването ѝ се отбелязва с толкова голям празник, запазен през вековете. Дори и малките деца у нас обичат и почитат Баба Марта – легендарната люта и непостоянна старица, която идва с кокичетата и минзухарите, с лястовиците и щъркелите.

На 1 март всеки българин е закичен с мартеница – усукани бял и червен вълнен или памучен конец, първият от които е символ на светлина, чистота и дълъг живот, а другият – на здраве, изобилие и плодовитост. По традиция амулетът се носи, докато видите цъфнало дърво или щъркел.
Легендарната Баба Марта е позната и в Югоизточна Сърбия, особено в градовете с преобладаващо българско население, като Цариброд и Босилеград.
1 март 2025 г.
Битка с портокали в Иврея (Италия)
Това е най-старият италиански карнавал (Storico Carnevale di Ivrea), който дължим на дъщерята на мелничаря Виолета. Неговите корени откриваме в Средновековието, дължим на. Легендата разказва, че през 1200 г. малкото градче Иврея в подножието на Пиемонтските Алпи се управлява от злодей на име маркиз Монферато. Освен че обрича града на глад, той си присвоява правото да бъде с всяка младоженка през първата ѝ брачна нощ (ius primae noctis). До сватбата на смелата Виолета, която обезглавява тиранина и показва главата му пред събралото множество. Този акт поставя началото на бунт, който отхвърля тиранията.

Днес ще видите куражлийката да дефилира на златна колесница, да хвърля конфети, бонбони и цветчета мимоза – традиционното фестивално цвете. Въпреки че фиестата започва още на 6 януари, кулминацията е в началото на март, когато наследницата на Виолета е избрана и представена в кметството на Пиаца ди Чита. Това бележи кулминацията на празника – тридневната битка с портокали, яденето на боб, треска и полента, обилно полети с вино.
Всяка година около сто хиляди туристи посещават Ивреа, разположен на 40 минути път с кола от Торино. Градът е в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, не само заради прочутия си карнавал, но и благодарение на славната история на фабриката Olivetti.
1-4 март 2025 г.
Фестивалът на цветовете в Индия
Пренасяме се в Индия – оживените улици стават още по-пъстри и пълни с народ по време на хиндуисткия празник „Холи”, който отбелязва идването на пролетта и триумфа на доброто над злото. Празненствата започват предпоследната вечер след залез слънце с Холика Дахан. Хората се събират около клада с чучело на върха ѝ и така отбелязват победата на доброто над злото. На следващия ден те танцуват и посипват с цветен прах близки, приятели и съседи или случайни минувачи.

През годините фестивалът се разпространи и в други части на света – особено е популярен в Англия, САЩ и Австралия, заради индуистките общности в тези страни.
14 март 2025 г.
Празницик на цъфналите вишни в Япония
От втората половина на март до началото на май цъфтежът на емблематичната японска сакура (вишнев цвят) оцветява във фини нюанси и розов блясък целия архипелаг и пленява обитателите и посетителите на островната страна. Япония се превръща в пролетен рай, тъй като пейзажът е оцветен в нежно розово. Пътешественици от цял свят летят до Япония , за да станат свидетели на прекрасната сцена на цъфтящи черешови цветове.

Сезонът на сакура започва през март от южния остров Кюшу – люлката на съвременната японска цивилизация, и плавно настъпва към остров Хокайдо на север. Затова най-подходящото време за посещение на Япония се счита периодът от края на март до началото на април.
Март-април 2025 г.
Денят на Свети Патрик в Ирландия
Леприкони, детелини, зелени шапки и костюми, зеле, телешко меса и … бира, много бира, оцветена в зелено – така изглежда любимия национален празник на Ирландия Денят на Свети Патрик.
Покровителят на страната е роден в римска Великобритания в края на 4 век, но на 16 години е отвлечен и продаден в Ирландия като роб. Успява да се спаси, но се връща отново в Ирландия, за да разпространява култа към новия бог до смъртта си на 17 март 461 г.
Първият празник в негова чест организира ирландската общност в Бостън през 1737 г., после тази в Ню Йорк през 1762 г.

Детелината е традиционната украса на празнуващите. Ирландците дължат тази традиция на келтите, които считали трилистника (seamroy) за свещено растение, което символизира възраждането на пролетта. До XVII в. се превръща в символ на зараждащия се ирландски национализъм.
17 март 2025 г.
“Новият ден” в Иран идва с пролетта
Норуз е „новият ден”, персийската Нова година и първият ден на пролетта. Затова фестивалът се провежда в деня на пролетното равноденствие.
Празникът датира отпреди повече от 3000 години, като хората организират пролетни тържества в Централна Азия и Близкия изток. В последната сряда на годината (Chaharshanbe Soori т.нар. Червената сряда) те се събират пеят и прескачат огньове и се поздравяват с фразата: „Дай ми красивия си червен цвят и върни моята болнава бледност!“

Ноуруз не е религиозен празник. Според астрологията това е времето на пролетното слънцестоене, когато денят се изравнява с нощта. Ноуруз е първият ден на месец фарвардин – началото на Новата година, която иранците празнуват на 21 март, а шестият ден от месеца – денят на раждането на Ашур и Заратустра, е Великият Норуз.
Древните перси пресмятат годината по слънчевия календар, обратно на вавилонците и саманяните, които използват лунния календар. Те разделят годината на 12 месеца и всеки месец на 30 дена, като последните 5 дни от годината наричат “пандже”. Тогава е и празникът Ноуруз – един от най-красивите празници от древността до днес, а може би и най-осмисленото начало на Новата година.
Вижте предложенията ни за пролетни пътувания ТУК.
снимки: PIXABAY