Шри Ланка се завърна на глобалния туристически пазар. И има какво да покаже на света – удивителна природа, прекрасни плажове, съхранени традиции и вековна история. И най-милите, сърдечни и гостоприемни хора на планетата.
Островната държава се готви да подобри рекорда от миналата година, когато посрещна над 1,48 милиона туристи – приблизително два пъти повече от 2022-а, когато страната бе на прага на гражданска война.
Само допреди две години Шри Ланка бе на ръба на пропастта – изпадна в неплатежоспособност и спря обслужването на външния си дълг, местната валута девалвира, протести свалиха гуверньора на централната банка, а после и правителството. Днес страната се фокусира върху възстановяването на икономиката, като залага на туризма и привличането на и дигитални номади от цял свят на фона на геополитическата обстановка в региона и засилващото се напрежение между съседна Индия и Малдивите. Таргетът е поне 2,3 милиона чуждестранни посетители през 2024 г.
Досегашният резултат е обнадеждаващ
208 253 чуждестранни туристи са влезли в страната само през януари, срещу 102 545 година по-рано, привлечени от историята и природата.
Около 8% от територията на Шри Ланка е обявена за защитена. 5734 кв. км са под закрилата на държавата в лицето на Департамента за опазване на дивата природа (DWC) – правителствена институция, отговорна за защитата на ресурсите на дивата природа по цялата сухоземна и морска територия на страната. В тези територии са забранени ловът, унищожаването на гнезда и яйца на птици и влечуги, изсичането и повреждането на дървета и храсти, паленето на огън, използването на капани, отрова и експлозиви. Посетителите влизат в националните паркове със специални превозни средства, които нямат право да напускат при никакви обстоятелства. Най-известният от тях е
Яла – дом на неуловими леопарди
ендемичен вид за Шри Ланка, цейлонски слон, воден бивол, дива свиня, мечка ленивец индийски самбар, пъстър елен, крокодил грабител, бенгалски варан, филиипнски пеликан, черноглав ибис и още много диви птици и животни.
Разположен в югоизточната част на остров Цейлон, на 260 км от столицата Коломбо, Национален парк „Яла” се простира върху 1268 кв. км площ в провинции Хамбантота и Монарагала. Разделен е на пет зони, в две от които хората са добре дошли. В останалите три се допускат само изследователи и професионални фотографи. Над 650 000 туристи посещават Яла годишно. Най-подходящото време за това е между февруари и юли, когато нивото на водата в парка е ниско, което извежда животните на открито.
Яла е обявен е за резерват през 1900 г., а от 1 март 1938 г. е със статут на национален парк. Любопитен факт е, че първоначално тази територия – необятна и разнообразна екосистема от мусонни гори, савани, морски и сладководни влажни зони, блата, пасища и крайбрежни пясъчни дюни, е използвана като ловно поле за британския елит. Днес тя е дом на 44 вида бозайници, 215 птици, 46 влечуги и 52 вида пеперуди и т.н. Флората в Яла е доминирана от сандалово дърво, цейлонски дъб, цейлонско желязно дърво и сатеново дърво. Реките, блатата и езерата са обсипани с лотоси и надвесени над тях различни видове мангрови дървета.
Скалният храм в Дамбула
(Rangiri Dambulla – златната скала) e свещено място за поклонение от 22 века. Петте будистки светилища на манастира, украсени с 2100 кв. м стенописи и 157 статуи на Буда, го правят най-големия и най-добре запазен комплекс от пещерни храмове в Шри Ланка.
Сакралният комплекс се намира в центъра на о. Цейлон, на 148 км източно от Коломбо, на 72 км северно от Канди и на 43 км северно от Матале.
Дамбула е свещено място за поклонение от 1 век пр. н. е., когато цар Валагамба (известен също като Ватагамани Абхая), прогонен от узурпатора Анурадхапура, намира убежище в скалите. Когато си връща трона, той нарежда пещерите да бъдат превърнати във великолепни скални храмове, които неговите наследници наричат Златната скала.
Скалата с манастирския комплекс се издига на 160 м над равнината и открива великолепна гледка към
Сигирия или планината на паметта
един от най-ценните исторически паметници, обект на световното наследство на ЮНЕСКО и едно от най-зашеметяващите места за посещение в Шри Ланка. Местните с право наричат този цитаделата Осмото чудо на света.
Дворцовият комплекс и монашеската обител се намират в сърцето на острова между Дамбула и Хабаране върху масивно скалисто плато на 370 метра над морското равнище, наречено Лъвската скала.
Цар Касяпа (477-495 г. сл. Хр.), който узурпира трона на брат си цар Могалана избира мястото за своя нова столица и превръща скалата в укрепен бастион. Около нея изгражда красиви градини с прохладни фонтани и басейни за разходка и удоволствие на неговите красиви наложници. Алея отвежда до цитаделата с впечатляващия дворец, до който се стига през отворената паст на огромен лъв. След неговата смърт Сигирия се превръща в будистки манастир, изоставен през 14 век.
1200 стъпала отвеждат до върха на платото. Усилието си заслужава – гледката, която се открива от върха е без аналог.
Комплексът в гъстата тропическа гора е открит случайно през 1831 г. от майора от британската армия Джонатан Форбс на път към Полонарува.
Най-важната будистка реликва в Шри Ланка се пази в
Храма на свещения зъб в Канди
(Sri Dalada Maligawa). Легендата разказва, че когато тялото на Гаутама Буда е кремирано върху погребална клада от сандалово дърво в Кусинара в Индия, четири негови зъби са извадени от пепелта и са изпратени за поклонение в четири будистки царства, едно от които е Калинга в Източна Индия. За да спаси реликвата от посегателства и унищожение последният владетел на калингите – цар Гухасива, нарежда тя да бъде тайно пренесена в Шри Ланка, скрита в косите на дъщеря му Хемамали.
Първият храм, построен специално за будистката светиня е от 1600 г. по време на управлението на крал Вималадхармасурия I, но е разрушен от португалците. Възстановен е век по-късно и отново разрушен. Сегашният храм датира от 18 в. и е част от дворцовия комплекс в Канди. Свещената реликва е поставена върху лотосов цвят от масивно злато в позлатени ковчежета, лежащи върху трон. Будистките монаси му отдават почит три пъти дневно, а всяко лято се провежда пищен фестивал в чест на зъба.
Това са само малка част от богатствата на тази удивителна островна държава с площ от 65 610 кв. км, дом на 8 обекта в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Шри Ланка е пълна с изненади – стотици храмове, 26 природни парка и защитени територии, 1330-километрова живописна брегова ивица с девствени плажове и дружелюбни домакини.
снимки: личен архив