fbpx Skip to main content
Традициите не са това, което бяха – една нощ като японски феодал и самурай  

Традициите не са това, което бяха – една нощ като японски феодал и самурай  

Традициите не са това, което бяха. Две феодални крепости в Япония – Озу и Хирадо, отвориха врати за нощувка на туристи (широхаку). Това се случва за пръв път.

В Страната на изгряващото слънце има разнообразни и уникални места за настаняване – от традиционните ханове, наречени риокан, до модерни хотели-капсули. Двата реставрирани замъка предлагат на гостите непознато досега изживяване – за една нощ да се почувстват като феодали (даймио) и да получат всички екстри, полагащи се на този сан.

Традициите не са това, което бяха 1
Източник: Официална страница на замъка Озу

Резервацията през подобната на Airbnb платформа Stay Japan, управлявана от Hyakusenrenma, няма да е най-лесната, нито най-евтината. Замъците ще приемат само 30 посещения през тази година, като всеки път броят на посетителите няма да е повече от шестима. Цената започва от около 9500 долара на вечер за двама и 950 долара за всеки следващ гост в Озу. На този фон цената на престоя в Хирадо е направо скромна – 2900 долара за двама, и включва японска закуска, френска кухня за вечеря и други незабравими преживявания.

Древните традиции оживяват

туристите са посрещани от знаменосци, оръжеен салют и звука на рогове от раковини. Щом пристъпят прага на крепостта, те са пременени в автентични копринени кимона и средновековни облекла на самураи. Трапезата за тях с изискана японска кухня и местни сезонни плодове и зеленчуци е подредена в основната кула на (теншу) на крепостта. По време на престоя им са развличани с чайна церемония, народни танци kagura и пиеса shamisen, а вечер се наслаждават на луната, пият саке и слушат поезия. Гостите дори могат да наемат тайко барабанист и рок група, за да свирят заедно.

Традициите не са това, което бяха 2
Източник: Официална страница на замъка Озу

В периода Сенгоку на „воюващите държави” през XV в. страната е

съвкупност от независими владения

които се борят за влияние. Затова замъците от този период са отбранителни крепости с една основна кула (донжон) и няколко други охранителни кули, порти, високи стени и ровове. Освен това те са център на културата и търговията, привличайки самураи, занаятчии и търговци от района.

Замъкът Озу в префектура Ехиме е на около пет часа път с кола от Осака. Известен още като Jizōgatake, той се издига на хълм над река Хиджикава в едноименния добре запазен град от периода Едо (1603–1867). Наричан „Малкия Киото“, мястото процъфтява през епохите Мейджи (1868-1912) и Тайшо (1912-1926), благодарение на производството на восък и коприна, както и от статута си на голямо пристанище на р. Хиджи. Богати някога търговци са строили грандиозни къщи и елегантни чайни, но с навлизането на модерните технологии, величието на града помръква.

Традициите не са това, което бяха 3
Източник: Официална страница на замъка Озу

Подобно на много замъци в Япония и Озу губи блясъка си през 1868 г., когато местните владетели са лишени от своите правомощия и земи. Семейство Като го напуска и той постепенно запада и през 1888 г. основната кула е разрушена. През 90-те години на миналия век жителите на града решават да я възстановят в оригиналния ѝ вид, позовавайки се на стари снимки. Проектът е част от стратегията на местната власт за съживяване на региона и превръщането му в по-добро място за живеене.

Реставрацията, за която са използвани греди от 350-годишен японски кедър (Kiso), приключва през 2004 г., като вложените средства възлизат на 11 млн. долара.

Традициите не са това, което бяха 4
Източник: Официална страница на замъка Хирадо

Замъкът Хирадо в префектура Нагасаки е от XVI в. някога е бил дом на клана Мацура, който властвал над района в епохата Едо. Оригиналната пететажна крепост на хълма с изглед към моста и пролива Хирадо е разрушена по време на периода Мейджи (1868–1912 г.).

Всеки замък в Япония има завладяваща история

Крепостта, наречена Hinotake-jō, е издигната през 1599 г. от местния военачалник Мацура Шигенобу, който я опожарява през 1613 г. в знак на лоялност към шогун Токугава Йеясу. Отново е построена през 1704 г. по заповед на Мацура Такаши с подкрепата шогуната Токугава, като част от защитата на брега на Източнокитайско море срещу настъпващите западни мисионери и търговци.  Завършена е през 1718 г. и остава дом на Мацура до 1868 г.

Традициите не са това, което бяха 5
Източник: Официална страница на замъка Хирадо

 През 1962 г. целият комплекс е реконструиран, като основната сграда е превърната в музей с предмети на клана.

Днес гостите – не повече от петима, отсядат в кулата Kaiju Yagura. Елегантният двуетажен апартамент с хол, трапезария и спалня, е изпълнен с традиционно японско изкуство. Трапезарията е със стенопис на пеперуди, дело на местния художник от Кюшу Такахиде Комацу. Грандиозната баня е заобиколена от три стъклени стени, през които можете да се насладите на фантастичната гледка към океана и моста.

Двата замъка Озу и Хирадо, които от тази година работят като хотели, са в списъка на „Стоте най-добри замъка на Япония”. И предлагат не просто нощувка – престоят в тях, макар и само за една нощ, връща гостите назад във времето, когато в Япония са бродили даймио и самураи.

Опознайте Страната на изгряващото слънце с професионалните ни екскурзоводи на български! Научете повече ТУК.

Заглавна снимка: PIXABAY

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Show Buttons
Hide Buttons

Абонирайте се за нашия нюзлетър,
за да получавате специалните ни оферти!

Успешно се абонирахте за бюлетина

Възникна грешка при опит за изпращане на вашата заявка. Моля, опитайте отново.

Пропътувай мечтите си! will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.