Виетнам е бързо развиваща се страна с традиции в селското стопанство. През 1989 г. страната преструктурира икономиката си от планова в смесена пазарна икономика със социалистическа ориентация. Оттогава насам Виетнам е сред най-бързо развиващите се държави в света. Когато днес човек посети страната и види небостъргачите в Сайгон, оризищата и полетата с най-разнообразни култури по делтата на Меконг, някак си му е трудно да повярва, че тази страна, след Втората световна война, та чак до 1975 г., все е била във война – с Япония, с Франция, със САЩ. Много от нас са свидетели на тази война, всички сме гледали филми за войната във Виетнам и знаем, че тя е причинила смъртта на милиони виетнамци… Днес за това напомнят само музеите.

Показател за икономическото развитие на една страна е прирастът на нейното население. Как нараства населението на страната: през 1936 г. Виетнам наброява 19 000 000 жители, през 1960 г. – 31 600 000 жители, а през 2017 г. – 97 000 000 жители!

Средната гъстота на населението е 280 жители на кв. км. (малко по-голяма отколкото тази на Германия, но по-малка от тази на Холандия), но тя варира много сериозно в различните области – 40% от населението живее в двете най-плодородни области – делтата на Червената река – Сонгхонг (която заема площ от 15 000 кв. км) и делтата на Меконг (60 000 кв. км), които представляват общо около 16% от територията на страната и там гъстотата е 1100 човека на кв. км. За сметка на това в планинските области на север гъстотата на населението е 80 човека на кв. км, а във високите плата в централната част на стваната – 50 човека на кв. км.

Главоломното нарастване на населението през последните 50 години е истинско предизвикателство за икономиката – всяка година има все повече работна ръка. След 2000 г. започва и процес на самоинтегриране на страната към световна икономика. Пътят на реформите, обаче започва още през 1981 г., с началото на третия петгодишен план (1981-1985), известен като „дой мой‘‘ или „обновлението‘‘, в който като основна цел е заложен компромисът между идеологическото и прагматичното мислене, децентрализацията на плановата система и подобряването на кадровото образование и ръководните умения. Законите на пазарната икономика заменят догмите за планификация, централилизация и колективизация на икономиката.

Виетнам отбелязва бърз икономически разцвет. Външните инвестиции през 2003 г. са 1,45 милиарда щатски долара, а през 2015 – 24 милиарда щатски долара и идват основно от други азиатски страни: Южна Корея, Хонг Конг, Сингапур, Япония. Те са основно в областта на информатиката, недвижимите имоти, строителството, селското стопанство, хранително-вкусовата промишленост.

Днес икономическата дейност е съсредоточена в малките и средни частни предприятия, докато големите предприятия със стратегическа важност остават в държавни ръце. Частният сектор дава по-голямата част от брутния вътрешен продукт на страната.

Днес виетнамската икономика е една от най-бързо развиващите се икономики в света. От 2012 г. се отбелязва ежегодно стабилен ръст на БВП от 5% годишно, като през 2016 този процент дори надскача 6%. В страната има много успели хора и не един милиардер.

Основен отрасъл на икономиката е селското стопанство, като в него са заети 77 % от трудоспособното население. Основна култура – ориз ( страната произвежда по две реколти годишно – 30 млн тона годишно – по делтата на Меконг се отглеждат 3 реколти годишно и страната е най-големият износител на ориз в света). Виетнам е вторият производител на кафе „Робуста“ в света, след Бразилия. Отглеждат се още батати, царевица, маниока, кашу (Виетнам е един от най-големите износители на кашу в световен мащаб), чер пипер, много плодове, каучук, добитък – говеда и биволи, 4 000 000 свине, риболовът по традиция е добре застъпен. Страната обаче стана и сериозен производител на промишлени стоки – мобилни телефони, компютри. Основният износ е за САЩ и за Япония.

Основа на промишленото производство е нефтената промишленост – 9,8 млн. тона добив (нефтените залежи във Виетнам са разположени в Южнокитайско море ). Страната има голям запас от висококачествени въглища – 10,5 млн. тона, развит е и добивът на минерали и метали.

Посетете с нас Виетнам, за да видите с очите си този изключителен икономически растеж, който променя облика на страната и на нейното население и за да се насладите, както на неповторимата природа и на селския бит, така и на приятното оживление на нейните мегаполиси, в които спокойни площади, заобиколени с достопочтените фасади на сградите в колониален стил, строени от французите, се редуват с лъскавите причудливи стъклени форми на току-що поникнали небостъргачи.
