Човешката еволюция е история на постиженията. Хилядолетия наред хората са строили все по-високи и съвършени конструкции, подтиквани от религия, политика, амбиция и мода.
В следващите редове ще проследим хронологията на създаването на най-високите сгради в света, оцелели до днес.
Историята започва със почтената стара дама
Голямата пирамида в Гиза (Египет)
с височина 146.5 м, построена около 2550 г. пр.н.е. да приеме тялото на египетския фараон Хуфу (Хеопс) за вечни времена и да му помогне към неговия път към небето, за да се превърне в бог. Строителството ѝ от приблизително 2,3 милиона каменни блока, всеки от които тежи средно от 2,5 до 15 тона, остава загадка дори и до днес.

Хефрен, синът на Хуфу, построил втората пирамида в Гиза около 2520 г. пр.н.е. и некропол с мистериозния Сфинкс с тяло на лъв и глава на фараон. Днес тя е 136.4 метра, но когато е построена се извисявала на 143.5 м на платото Гиза. Третата пирамида е на Менкауре (Микерин). Тя е значително по-малка от първите две – била е 65.5 м, когато е построена около 2490 г.пр.н.е, но вследствие на ерозията сега е 61 метра.
Почти четири хилядолетия Хеопсовата пирамида е най-високата сграда в света до построяването на
Катедралата на Линкълн (Англия)
С нахлуването на нормандите във Великобритания през 11 в. и битката при Хейстингс Уилям Завоевателя възлага на Ремигиус дьо Фекам, първият епископ на Линкълн, да построи катедралата. Основите са положени през 1072 г. Храмът е осветен 20 години по-късно – на 9 май 1092 г.

Различни бедствия налагат нейното възстановяване и постепенно тя придобива готически стил. Когато през 1311 г. е издигната централната ѝ кула на 160 м, тя се превръща в най-високата сграда в света. И така до 1549 г., когато буря отнася централния ѝ шпил. Двувековното лидерство е отнето от църквата “Св. Богородица” (130.6 м) в Щралзунд, Германия, построена през 1298 г. Впоследствие титлата преминава към Катедралата на Дева Мария от Страсбург (142 м), построена през 1647 г., и отново се връща в Германия през 1874 г. със завършването на църквата “Св. Николай” в Хамбург (147.3 метра). Но само за две години. През 1876 г. френската катедрала в Руан (151.2 м) става най-високата сграда в света до 1880 г., когато е построена Кьолнска катедрала (157 м) в Германия. Тя е последният религиозен храм, който държи световния рекорд за височина. След четири години призът отива в структура отвъд океана –
Паметника на Вашингтон (САЩ)
Варовиковият обелиск, облицован с мрамор от Мериленд, е издигнат в чест на първия президент на Съединените щати. Той е с височина 169.3 метра.

Паметник на Вашингтон е предложен за първи път през 1783 г., но проектът отлежава 100 години. През 1833 г. Обществото за национални паметници на Вашингтон избира проект за мемориал на първия президент, чието строителство започва през 1848 г. и с прекъсвания продължава до 1884 г. Официално е осветен от президента Честър Артър на 21 февруари 1885 г. и е отворен за обществеността до 9 октомври 1888 г. след инсталирането на парен асансьор, който спестява на посетителите изкачването на 897-те стъпала.
Много скоро призът отново е в Европа, когато е сглобена и издигната
Айфеловата кула в Париж (Франция)
първоначално наричана „Тристаметровата кула”. В деня на нейното откриване на 31 март 1889 г., тя е увенчана с огромен флаг на френското знаме и височината на кулата достига 312 метра. Решетъчната ѝ конструкция продължава да расте – сега тя е 330 метра с инсталирането на нова антена, предназначена за цифрово наземно радио (DAB+), на 15 март 2022 година.

През настоящата година парижани и гостите на френската столица отдават почит към Гюстав Айфел и стогодишнина от неговата кончина, а силуетът на неговата Желязна дама е неразделна част от парижкия пейзаж. Както тази на
Крайслер Билдинг в Ню Йорк (САЩ)
чието изграждане наблюдава през един октомврийски ден на 1929 г. архитектът Уилям Ван Ален. Застанал на ъгъла на 42-ра улица и 5-то авеню в Манхатън той гледа как неговият шедьовър Крайслер Билдинг бавно се издига на 319 метра височина, изпреварвайки Manhattan Company Building на бившия му бизнес партньор Х. Крейг Северанс.

Радостта е кратка, защото вече са обявени плановете за
Емпайър Стейт Билдинг в Ню Йорк (САЩ)
дори е направена първата копка със заявката, че новият небостъргач ще надмине съседа си в Мидтаун със своите 443.2 метра височина и то само след 13 месеца строителство. 102-та етажа са завършени през 1931 г. и небостъргачът на Пето авеню на 34-та улица е най-високата сграда в света до 1973 г.

Емпайър Стейт Билдинг остава една от най-отличителните и известни сгради в Съединените щати и е един от най-добрите примери за модернистичен арт деко дизайн.
През 1973 г. лидерството поема
Уилис Тауър в Чикаго (САЩ)
и така слага точка на лидерството на Ню Йорк със своите 443 метра височина и 110 етажа. Първоначално сградата е известна като Sears Tower, тъй като е построена от веригата универсални магазини Sears, Roebuck and Company.

От панорамната площадка на небостъргача в ясно време могат да се видят четири щата: Индиана, Уисконсин, Мичиган и, разбира се, Илинойс.
Най-високата двойна сграда в света са
Кулите Петронас Куала Лумпур (Малайзия)
Първоначално кулите близнаци, построени за централа на малайзийската петролна компания Petronas, трябвало да са 427 метра високи, но впоследствие са добавени куполи и така достигат 452 м, надминавайки Sears Tower в САЩ. Всяка тях има 88 етажа с 5 подземни нива за паркинг и механични услуги.

Двойката небостъргачи са проектирани от известния аржентински архитект Сезар Пели. Строителството им започва на 1 март 1993 г. и продължава 6 години; струва на правителството 1.6 млрд. долара.
Тайпе 101 Тайпе (Тайван)
Финансовият център в Тайпе, проектиран от местната архитектурна компания CY Lee & Partners, дебютира с гръм и трясък в навечерието на Новата 2004 година. Разположен в най-добрия квартал на Тайпе, това е най-големият инженерен проект в историята на тайванския строителен бизнес – 101 етажа и 508 метра височина.

С дизайн, наподобяваш бамбуково стъбло, кулата Тайпе 101, може да се похвали с вътрешна и външна обсерватория, мол и ресторанти от висок клас.
През 2007 г. небостъргачът бе надминат
Бурж Халифа в Дубай (ОАЕ)
Оттогава досега този мегависок небостъргач – 828 метра и 163 етажа, който беше построен само за шест години и 1.5 милиарда долара, държи рекорда за най-високата сграда в света. В него се помещават петзвезден хотел, офиси, ресторанти и резиденции, проектирани от Джорджо Армани.

Небостъргачът в Дубай държи рекорд за най-високата площадка за наблюдение, най-дългата асансьорна шахта и др.
Благодаря Ви за бюлетина. С Вашите предложения мечтая и духът ми лети. Виждам нови и нови дестинации. Поздрави на целият Ви екип!