Панчевачки мост е единственият мост над р. Дунав в Белград, столицата на Сърбия. Кръстен е на северния сръбски град Панчево, който е свързан с Белград по пътя след моста. Общата дължина на стоманения мост е 1526,4 м, от които 1134,7 м над коритото на реката. Височината на основните опорни стълбове е 18 метра.
Изграждането на първия, оригиналния мост започва през 1933 г. Открит е на 27 октомври 1935 г. от Павле Караджорджевич – принц-регент на Югославия и носи името на все още малолетния крал на Югославия – Крал Петър ІІ.
През Втората световна война в напразните си опити да забави напредъка на германската армия, югославското командване решава да взриви всички три съществуващи моста – два над р. Сава и един над р. Дунав.
През периода на окупацията – 1941-1944 г., взривеният мост е ремонтиран от германците. През пролетта на същата година обаче, започват англо-американските бомбардировки на Белград. Мостът е ударен, а когато германците започват да се оттеглят, го разрушават след себе си.
В реконструкцията на моста, която започва през 1945 г. върху останките на полуразрушените опорни стълбове, вземат участие над 50 руски инженери.
През 1946 г. през новия мост преминава първият влак.
Новият мост е построен от две немски фирми, чиято работа е част от репарациите, които Германия трябва да изплати на Сърбия за нанесените щети по време на Втората световна война.
Първоначалното предназначение на моста е било по него да минава само една жп линия, но по-късно той е открит и за автомобилно движение с две платна в двете посоки, има и един коловоз.
Панчевачки мост е единственият мост над р. Дунав в Сърбия, който не е разрушаван от авиацията на НАТО по време на бомбардировките над Сърбия през 1999 година.