Някога първа столица на Унгария (Х-ср.ХІІІ в.), днес градчето Естергом, разположено на Големия завой, е резиденция на архиепископа, който оглавява Унгарската католическа църква.
Символ на града е Архиепископската катедрала, която е най-голямата в Унгария с дължината си от 117 м и ширина от 47 метра. Наричана е също „Глава, майка и учител на Унгарската църква“.
Храмът е построен на Дворцовия хълм (Вархеги), откъдето високият 72 м централен купол се вижда на няколко километра.
Във вътрешността ви очаква уникална капела от филигранно резбован червен мрамор. Капелата е единствената в света, която е с цели 300 г. по-стара от самия храм, построен през ХVІ в.
Според една легенда по време на турското нашествие в Унгария местните жители разрязали капелата на над 1600 парчета и я заровили в земята. Нашествениците разрушили храма, а когато столетие по-късно местните жители съградили нов храм, в него била вградена и старата капела, която била напълно запазена.
Тук е и един от най-големите органи в света и третият по-големина в Европа, в който има 3530 тръби, размерите на които варират от 10 м до 7 мм. Точно на този инструмент е свирел унгарският композитор и музикант Ференц Лист при освещаването на базиликата през 1856 г.
Базиликата е забележителна с картината зад олтара, изобразяваща Успение Богородично – най-голямото маслено платно в света.
В криптата се пазят съкровищата на църквата – колекция с над 400 шедьоври на златарското изкуство събирани в продължение на столетия, златното разпятие на крал Матиаш и др. Там са и гробовете на унгарските архиепископи.
При желание може да се качите по тясна стълбичка до купола, откъдето се разкрива прекрасна гледка към меандрите на Дунава.
Гледката към града и Базиликата е още по-хубава от другия бряг при град Щурово в Словакия. Двата града са свързани с мост (Maria Valeria) с дължина 500 метра.
До храма са и частично реставрираните останки на градската крепост.
Интерес представлява и Водният град (Визиварош), квартал с къщи и църкви в пастелни цветове, разположен на брега на Малък Дунав, под Дворцовия хълм.
Бароковата архитектура по улиците на Водния град е от ХVІІІ в., като по-специално внимание заслужават сградите около площад “Сечени”.