Американският архитект от китайски произход Яу Мин Пей, който стана известен с пирамидата на Лувъра, навърши 100 години.
Яу Мин Пей е роден в китайския град Гуанчжоу. Завършва Масачузетския технологичен институт и Харвард. Преди проекта за модернизиране на Лувъра, проектира сградата на общината в Далас, Банк ъф Чайна в Хонг Конг, библиотеката „Джон Ф. Кенеди“ в Бостън, новото крило на Националната галерия във Вашингтон.
Именно благодарение на Националната галерия Пей спечелва поръчката за Лувъра, защото президентът Франсоа Митеран е силно впечатлен от проекта му.
За Яу Мин Пей, лауреат на награда „Прицкер“ за 1983 г., пирамидата на Лувъра е не само първият му проект, но и първата му работа по толкова значим исторически паметник. Според него „това е странен музей, чийто вход е невидим, защото е отстрани. Трябва му централен вход“. Затова той създава подземен комплекс, който свързва града и колекциите на музея. Прозрачната пирамида се появява по-късно, за да позволи на дневната светлина да прониква в този подземен комплекс и входът на най-известния музей в света да не прилича просто на вход за метрото. Такава е целта и на двете обърнати пирамиди, конструирани недалеч от известната си посестрима.
По думите на президента на Лувъра, Жан-Люк Мартинез, пирамидата се е превърнала в символ на един модерен музей и емблема на Париж в цял свят.
Той е убеден, че „творчеството на Пей се извисява до ранга на икона по същия начин като Джокондата, Венера Милоска или Победата от Самотраки“, които са всепризнати звезди на Лувъра.