През 1452 г. дубровнишки търговци за първи път споменават град Мостар по повод проблеми, възникнали при тяхната търговия в региона. В този момент в града има не повече от двадесетина къщи от двете страни на река Неретва. През 1468 г. турците завладяват този регион.
През 1557 г. започва изграждането на нов мост, известен в наши дни като Стари мост. Строежът му е поръчан от султан Сюлейман Великолепни, за да замени дървения мост, който не можел да обслужва нуждите на търговията и разрастващия се град. Мостът е завършен през лятото на 1566 г. от Мимар Хайредин, един от учениците на Мимар Синан – най-известният архитект в Османската империя, чието дело са и джамията „Баня баши“, както и църквата „Св. Седмочисленици“ в градинката на ъгъла на ул. Граф Игнатиев“ и ул. „Цар Шишман“ в София.
И до днес Стария мост е един от най–разпознаваемите символи на града и цялата област Херцеговина. Дължината му е 29 метра, а височината – 21 метра. От двете страни на моста се издигат кулите „Халебия“ – от североизток и „Тара“ от югозапад, наречени „мостари” – пазители на моста. Формата на арката е неправилна и идва от редица проблеми и трудности, които е трябвало да бъдат преодолени по време на строежа.
След завършването на Стари мост, той е отличен, като този с най-широка арка в света, която е била изумителна за онова време. Стари мост остава непокътнат в продължение на 427 години до 9 ноември 1993 година. На тази дата, в разгара на войната между босненските сърби срещу съюзените хървати и босненски мюсюлмани, по моста са изстреляни повече от 60 снаряда – главно от хърватските части, заради стратегическото му значение. Местните жители с тъга определят акта като опит за заличаване на историческата памет. Подписването на Дейтънското споразумение от ноемри 1995 г. слага край на тази братоубийствена война.
През 1998 г., с помощта на ЮНЕСКО и дарения от Хърватска, Италия и Турция, започват плановете за реконструкцията на моста в някогашния му автентичен вид. Немалка част от камъните, използвани за реконструкцията, са от оригиналния мост, извадени от водите на река Неретва.
Възстановеният мост е открит на тъжествена церемония на 23 юли 2004 г. и днес множеството туристи отново могат да достигнат по излъсканите до блясък камъни до върха на арката и да се огледат в тюркоазените води на река Неретва.
Всяка година в разгара на лятото – края на юли и началото на август – тук се провежда традиционната годишна надпревара по гмуркане.