Тук ще разкажем историята на най-посещавания музей на Скандинавския полуостров – музеят Васа и на неговия единствен експонат – корабът Васа.
Шведският крал Густав II Адолф – Северният лъв, както го наричали, бил решен да запази наскоро отвоюваната автономия на Швеция от датската корона и да овладее контрола над Балтийско море. Той се нуждаел от силен флот и поръчал построяването на четири бойни платнохода през 1625 г. Строителството на корабите се извършвало под командването на майстора дърводелец Хенрик Хибертсон, в корабостроителницата в Скепсгарден, където в продължение на две години и половина царяло изключително оживление, за да се изработи най-големият военен кораб в Швеция.
В един летен следобед на 1628 г., най-красивият кораб от флота на Густав II Адолф вдига котва за своето първо плаване. Минути след като напуска кея, разположен под балконите на кралския дворец, корабът се накланя силно и, само за двадесет минути, потъва пред смаяните погледи на събралата се да аплодира тълпа. В продължение на 333 години той остава погребан в калта на Стокхолмското пристанище, до деня, в който Андерс Францен, с помощта на най-проста сонда и с голямо усърдие, успява да изясни точната позиция на потъналия платноход. Така започва операцията по спасяването на кораба „Васа”, която предизвиква интерес в целия свят и завършва успешно. Това се случва през 1961 г.
Защо потъва корабът „Васа”? Специалистите смятат, че потъването се дължи на лошо балансиране на тежестите по кораба, поради поставянето, в последния момент, на второ артилерийско отделение, което изместило центъра на тежестта на кораба и го направило изключително нестъбилен.
Слабата соленост на водите в пристанището на Стокхолм, както и дебелият слой глинеста кал, който се намира там, обясняват прекрасното състояние, в което се намира дъбовата дървения на кораба. След приключването на деликатната операция по изваждане на кораба, започва дългият процес по съхраняването му.
Днес корабът „Васа” се издига величествено в специално построения за него музей. Галерии и коридори, разположени на различни нива, позволяват на посетителите да наблюдават от различни ъгли кораба и да се убедят в прекрасното му състояние. Платноходът има дължина 69 м и височина от кила до края на мачтата – 53 м. За построяването му са използвани 8 558 железни болта и 20 000 дървени щипки. Общата площ на платната му е 1 275 кв. м. и можел да качи 145 човека екипаж, 300 войника и 64 оръдия. 700 дървени скулптури и орнаменти украсяват кораба, които са дело на чужденци, сред които е известно името на Мартен Редмер.
Скулптурната украса, състояща се от фигури на диваци, войници, римски императори, хералдически животни, са характерни за архитектурния стил, който процъфтява през XVII век. Двата най-ценни детайла от украсата на кораба са шведският кралски герб и лъвската фигура, държаща пшеничен кълн (на шведски “vasen”), символизиращ династията Васа.
Около кораба има изложба, илюстрираща спасяването на кораба, запазването на неговата „коруба”, пропита с вода, майсторите, работили по спасяването, техните инструменти, както и представяща морските битки по времето на династията Васа и корабостроителницата в Скепсгарден през 1627 г. Прожектира се 25-минутен филм, който дава едно добро начало на визитата.