fbpx Skip to main content
Одеколонът – ароматна история от Кьолн

Одеколонът – ароматна история от Кьолн

В наши дни „aftershave” (от английски език – „след бръснене”) измества уханното съществително „одеколон” – ароматната дезинфекцираща вода, която нашите бащи и дядовци използваха след бръснене. В буквален превод от френски език, езикът на парфюмерията, още в зората на нейното възникване – „eau de Cologne” означава „вода от Кьолн”.

Оригинално флаконче одеколон
Оригинално флаконче одеколон

Това е така, защото родината на одеколона е именно Кьолн, макар че неговият създател е италианец по произход – Джовани (Йохан) Мария Фарина. Той се ражда в края на XVII век в малкото градче Санта Мария Маджоре в италианските Aлпи. Младият Джовани завършва фармация във Флоренция и веднага след това предприема т. нар. “Grand tour” – обиколка на Европа, която била много актуална сред европейските младежи от знатни семейства. Той попада в Кьолн – един от най-големите европейски градове за времето си. Неговият брат вече се е установил тук и има магазинче за луксозни стоки в една от централните улици. Какво е привлекло младия италианец именно в този град не е ясно. Кьолн е едно от най-старите селища в Германия, с богата история, но е и един от най-разрушените градове след Втората Световна война. Със сигурност миризмата го е отвратила – това той споделя в писмо до брат си: „Мирише на боклук, отпадъци и пот…”.

Джовани Мария Фарина
Джовани Мария Фарина

Въпреки че Кьолн е един от най-развитите градски центрове за времето си, в началото на XVIII век няма канализация, боклуците обикновено се изхвърляли през прозорците на къщите, а личната хигиена дори сред благородниците е под всякаква критика. В Италия, центърът на Ренесанса, хигиенните навици били далеч по-добри, заради честото избухване на епидемии от чума. Според съвремениците на Джовани Фарина той усещал миризмите повече от всеки друг. Това ясно му помага да успее да направи аромат, който му напомня на родината му. В началото на 1709 г. той пише на брат си: “Успях да изобретя ухание, което ми напомня на италианска утрин, на нарциси и портокалови цветчета малко след дъжд. Освежава ме.”

Кьолн - пейзаж от края на 18 век
Кьолн – пейзаж от края на 18 век

Така започва 300-годишната история на одеколона, чиято оригинална рецепта са знаели едва 30 души. В най-общ план той се приготвя от основа на разреден етанол с добавени цитрусови масла от лимон, портокал, бергамот, лайм, грейпфрут и нероли и етерични масла от лавандула, розмарин, мащерка и жасмин. Злите езици говорят, че рецептата е взаимствана от тази на бръснар от малкото селище, в което е роден Джовани. Това била така наречената „Aqua mirabilis” или „чудодейна вода”, която той приготвял на базата на етанол и цитрус, за да дезинфекцира кожите на своите клиенти. Именно от нея Джовани Фарина взаимствал, за да получи уникалната рецепта на одеколона.

По онова време одеколон можели да си позволят само най-богатите. Навремето шише от 100 мл. струвало колкото половината от годишната заплата на държавен служител. Грижливо се пазят фактури от XVIII век, в които лично Фарина описвал доставките и тяхната стойност. Постепенно кьолнската вода добива световна известност, въпреки цената си. Най-голям бум на продажбите одеколонът достигнал по време на Седемгодишната война (1756-1763 г.), която се води между Австрия, Франция, Русия, Испания, Саксония и Швеция срещу Прусия и Великобритания. Френските войници, които водили сражения в града, разпространили информацията за живителната течност, която дезинфекцира рани и спира потенето на войниците. Модата сред войниците бързо се разпространила и сред цивилните граждани. Славата му достига и в Русия, където „кьолнската вода” се употребява и като алкохолно питие. Поради масовата злоуботреба след края на Първата Световна война консумацията й е забранена.

Битката при Ватерло
Битката при Ватерло

Произведението на Джовани Фарина има и конкуренция. Тя се появява около век по-късно след създаването на първия одеколон. Търговецът Вилхелм Мюленс прави много добра имитация на аромата и го нарича “4711”– номерът на къщата му на централната улица “Glockengasse” в Кьолн, където се намира и фабриката за производство. Историята разказва, че рецептата за ароматната вода той получил като сватбен подарък от картезиански монах. Въпреки конкуренцията и съдебните дела между двете семейства, те успяват да запазят добри и коректни взаимоотношения и до днес. Двете фабрики, където са се произвеждали ароматните кьолнски води днес са музеи и са сред основните атракции в Кьолн. Те разказват историята на ароматите, проследяват етапите на производството, а на изхода всички посетители получават и малко флаконче с аромат – за спомен и вдъхновение.

Двата конкуретни аромата на Кьолн
Двата конкуретни аромата на Кьолн

В момента оригалният одеколон се продава от старата френска компания за парфюми “Роджър и Галет”, а цената на шише от 100 мл. е около 100$. Благоуханната смес е изгубила някогашната си популярност, но продължава да се радва на постоянни клиенти и безупречен имидж.

1 мнение за “Одеколонът – ароматна история от Кьолн

  1. Ами, изгубила е популярност, защото има много по-добри…Аз лично не я харесвам много, все пак е въпрос на вкус. Поздрави от Кьолн : )

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Show Buttons
Hide Buttons

Абонирайте се за нашия нюзлетър,
за да получавате специалните ни оферти!

Успешно се абонирахте за бюлетина

Възникна грешка при опит за изпращане на вашата заявка. Моля, опитайте отново.

Пропътувай мечтите си! will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.