Една нова перла беше разкрита, реставрирана и, буквално преди дни, засвети с истинския си блясък в сърцето на Вечния град.
Сгушена в подножието на хълма Палатино, в т. нар. Римски форум – центъра на древния град, църквата “Санта Мария Антикуа” е построена през V век в сграда от времето на Империята, строена през I век, при император Домициан, и е използвана от папа Йоан VII за седалище на папската власт. Изоставена през IX век, църквата е полуразрушена от земетресение през 847 г. и по късно е разграбена по време на нормандските набези в Рим през 1047 г. През 1617 г. върху руините на църквата е построена нова църква – “Санта Мария Либератор”, която е разрушена през 1900 г. с цел да се разкрие “Санта Мария Антикуа”. Църквата е украсена със стенописи във византийски стил от времето на папите Мартин I (649 – 655 г.), Йоан VII (705 – 707 г.) и Захарий (741 – 752 г.). В нея се намира безценна икона на Света Богородица Всецарица от VI век, представяща Света Дева Мария като царица.
Изгубената църква най-после ще бъде отворена за широката публика. Реставрацията на фреските на светци, мъченици, кралици, папи и императори отнема цели 36 години и струва 2,7 млн. евро, осигурени от италианската държава и Световния фонд за паметници на културата. Специално за откриването е планирано мултимедийно 3D светлинно шоу, което показва процеса на изрисуване на иконите. Шоуто ще бъде достъпно до 11.09.2016 г.
Според Мария Андалоро, специалист по история на изкуството, тук са събрани едни от най-добрите примери за фигуративно изкуство от християнския свят между Рим и Византия.
В църквата се намира и една от най-старите икони на Света Богородица Всецарица в света, която след земетресението е била преместена, а сега върната в “Санта Мария Антикуа”.