Последна почит към бележития френски политик
На 30 юни на 89 години почина иконата на френската политика, Симон Вейл. Тялото й бе положено в криптата на Пантеона в Париж. Вейл е едва петата жена, удостоена с честта да бъде погребана в този храм на републиката, където почиват тленните останки на Виктор Юго, Емил Зола, Александър Дюма и Мария Кюри.
Детството на Симон Вейл
Симон Вейл се ражда в еврейско семейство на 13 юли 1927 г. в Ница, Франция. Детството й е белязано от Втората световна война. Едва 16-годишна, през 1944 г. Вейл е депортирана със семейството си в Аушвиц. Тя оцелява с двете си сестри осем месеца в ада на концентрационния лагер. Дългът да се помни трагедията, се превръща в една от битките на живота й.
Политическата кариера на Симон Вейл
След войната Вейл завършва право и политически науки. Участва в два правителствени кабинета – като министър на здравеопазването и министър по социалните въпроси, здравеопазването и градоустройството. Като здравен министър, Вейл оставя своята диря в доминирания от мъжкия пол свят на френската политика с легализирането на абортите.
Вейл –председател на Европейския парламент
Симон Вейл е първата жена, председател на Европейския парламент (1979-1982). Тя е една от най-популярните обществени фигури във Франция, дългогодишен политик и активист, който работи усилено за европейската интеграция. На първото заседание на парламента тя заявява: „Възнамерявам да посветя цялото си време и усилия на задачата, която стои пред нас”. От 2011 г. пространството пред главната сграда на Европейския парламент в Брюксел носи нейното име.
Години по-късно
Години по-късно, вече утвърден общественик, Вейл председателства Фондацията за паметта на Холокоста, а след 2007 година става неин почетен председател.
Последно сбогом на Симон Вейл
Десетки официални лица казват последно сбогом на Вейл. Двамата й синове, известни адвокати държат слово по време на траурната служба. Симон Вейл си отиде от този свят, но животът й ще остане в историята като символ на мира, братството и прогреса.