Шабат – еврейската дума за „седмия ден“ – събота
Пътувайте с нас до Израел и може на живо да станете свидетели на едни от най-интересните еврейски обичаи.
В еврейската Тора са записани Десет божи заповеди, едната от които гласи, да се почита съботният ден и да не се работи.
Началото и краят на Шабат
В Израел денонощието започва с падането на нощта. Ето защо Шабат настъпва преди залез слънце в петък вечер и завършва с появата на първите три звезди в събота вечер.
Гости у дома за празника
Трапезата е царска, масата е застлана с белоснежна покривка, съдовете и приборите са красиви, поставят се свещници, две хали (пити със зехтин), бутилка вино или гроздов сок и чаша за Кидуш (освещаване на Шабат).
Електронните устройства не са позволени!
Хората се събират, за да общуват помежду си.
Вечерята започва задължително с хляб (хали)
Преди да се яде хляб, евреите трябва да измият ръцете си. След това домакинът благодари на Бога, Който прави да „прорасте хляба от земята“.
Благословение, залък хляб и радост на трапезата
На трапезата атмосферата е радостна, пеят се песни и се завършва с благословение. После домакинът отчупва залък хляб, топва го в сол и го изяжда, след което раздава и на останалите. Преди ставане остатъкът от хляба се завива в салфетка.
Кухнята е кашерна – разделение на месни и млечни продукти
Празничното вечерно меню обикновено включва риба, супа или пилешки бульон, месо с гарнитура ориз или салата от зеленчуци, а за десерт – плодове или плодов пай.
Виното се отваря само и единствено от домакина
Домакинът пълни чаша с вино и казва благословение, т.нар. Кидуш – освещаване на шабат. Думата „освещаване“ на иврит означава и „отделяне“ (празничният ден се отделя от делничните дни). Виното се разлива по всички чаши, за да може всеки да се присъедини към Кидуша.
Традиционният поздрав в Израел е „Шабат Шалом“ – благословена Събота
Ако Шабат ви харесва, не се колебайте да се запишете на някоя от нашите екскурзии до Израел.