Ривиера Майа – земният рай
Ривиера Майа е името на курортното крайбрежие в южната част на мексиканския полуостров Юкатан, което приема ежегодно около пет милиона туристи. Снежнобели плажове, кокосови палми и и упойващ аромат от саргасови водорасли ви съпътстват в продължение на 145 километра от многолюдния курорт Канкун до Тулум – древно пристанище на маите.

Зверове
Някои от пътните знаци предупреждават за присъствието на ягуари. Според екскурзоводите срещата с красивия хищник се случва веднъж на сто години. Местните обаче се шегуват, че ако попаднеш на ягуар, не бива да бягаш, защото той не обичал бързата храна.

На тропическия полуостров се срещат далеч по-безопасни и не по-малко красиви животни и птици Игуаните може да се срещнат почти на всяка крачка, пъстри папагали гнездят в палмите, както и странни черни песнопойци, наречени санате. Любителите на водните спортове пък могат да плуват с делфини, костенурки, дори и питомни акули.

Остров Косумел – рай за гмуркачите
Остров Косумел е истински рай за гмуркачите и неслучайно той е една от основните бази за круизните лайнери в Карибския басейн. Те се насочват основно към една природна забележителност, наречена Дълбокия рай.

Тук водолазите имат чувството, че са попаднали в гигантски аквариум, чийто изумрудени води гъмжат от пъстри риби. Водата обаче е адски солена и задължително трябва да се носят маски.

Храмове насред джунглата
Благодарение на огромните залежи от варовик и натрупаните познания по астрономия и математика, маите са успели да издигнат огромни храмове насред джунглата. Тези постройки с формата на пресечена пирамида имат основно религиозен характер.

Най-известната от тях е храмът на бог Кукулкан в Чичен Ица, който неотдавна бе обявен за едно от седемте нови чудеса на света. Той е строго ориентиран по четирите посоки на света и благодарение на това в деня на пролетното равноденствие по една отстраните му се образува интересен оптически ефект от светлини и сенки, който наподобява дракон.

Кладенците в Юкатан
В Юкатан забележителностите изникват дори и под земята. Тук има над 1000 гигантски карстови кладенци, наричани сеноте. Те са спасявали маите по време на сушави години. Някои сенотета се смятат за свещени и в тях се хвърлят дарове на боговете. Те привличат също и туристите, които се спускат в тях по въжета или просто се гмуркат в кристално чистите им води.

Неустоимата храна в Юкатан
Както всички мексиканци и жителиет на Юкатан си падат по лютата храна. В северозападната част на полуострова се намира щатът Табаско, станал пословичен с пикантните сосове. Основата на местната кухня са малките палачинки, наречени такос, в които се загъват всякакви вкусотии – от пилешко и свинско до морски дарове и зеленчуци.

Една от любимите им добавки е пюрето от авокадо, наречено гуакамоле. Потомците на маите обаче избягват да се наливат с текила и мескал поради горещият и влажен климат. В жегата най-вървят коктейлите, в които също има текила, но с повече плодови сокове и много лед. Преди да напълнят чашите барманите потапят ръбовете им в сол и черен пипер и оформят интересен контур.

Ако сте любители на екзотиката, Мексико е вашата дестинация.