Макаците в Лопбури са най-почитаните примати на планетата. Всяка година в края на ноември сред руините на кмерския храм Phra Prang Sam Yot жителите на града организират пищен банкет за тях, защото смятат, че маймуните им носят късмет.
Стотина маси, отрупани с над 2000 кг плодове и зеленчуци, с които хищно се тъпчат стотици макаци. Нещо като маймунски „игри на глада”. Общо взето така изглежда един от
най-необикновените фестивали на планетата
който се провежда в последната неделя на ноември от 1989 г. досега. Празникът започва с церемония по откриването с изпълнения на танцьори в маймунски костюми. После дръпват покривките, разкривайки изкусно подредени плодове и зеленчуци върху трапезите в чест на приматите.
Идеята за Фестивала на маймунския бюфет е на местния бизнесмен Йонгют Китватанусонт, който отбелязва, че празникът привлича туристи, което стимулира местната икономика. Расте и популацията от примати. „Когато за първи път проведохме фестивала, имаше около 300 маймуни, сега са около 4000“, твърди организаторът. Когато преди повече от три десетилетия той предлага първия бюфет, изобщо не предполага, че днес той ще се превърне в
глобална туристическа атракция
през следващите години. „Не съм предполагал, че ще придобие такива международни измерения и ще продължи във времето”, признава бизнесменът.
Лопбури е на около 150 километра северно от Банкок. Той е един от най-старите тайландски градове, който датира отпреди повече от 1000 години. Венецианецът Марко Поло го описва в дневниците си като Лавапура. Когато кхмерите управляват града през XI век , те построяват няколко важни сгради – храма Phra Prang Sam Yot и кхмерското светилище Sarn Phra Karn.
Храмът Phra Prang Sam Yod (в превод три свещени пранга) е туристическа атракция. Той присъства върху тайландския бат и върху печата и знамето на провинция Лопбури.
Комплексът е построен в началото на XIII в. от могъщия кхмерски крал Джаяварман VII. По това време градът е в северозападните граници на империята. В центъра на композицията от три кули, всяка посветена на индуистките божества Брахма, Вишну и Шива, се откроява статуята на Победоносния Буда, Великия защитник. През XVII в. към храмовия комплекс е добавена молитвена зала.
Почитта към маймуните датира от поне 2000 години
Тя се корени в индуиския епос Рамаяна, която разказва за борбата на божествения принц Рама с господаря на демоните Равана. За да спаси съпругата си Сита на помощ му се притекъл богът на маймуните Хануман и затова бил възнаграден да стане цар на град Лаво (дн. Лопбури). Богът-цар на приматите довел своите войски в града и оттогава те са на особена почит, защото носят късмет и просперитет. Затова и до днес местните вярват, че те са преки потомци на Хануман.
Приматите толкова са свикнали с хората
че общуват свободно с местните и туристите, смело отмъкват каквото докопат. Популацията толкова много се е увеличила, че местните власти предприемат мерки да я ограничат.
Макаците от Лопбури не са просто маймуни; те са били неразделна част от града от векове. Живеещи в руините на древни храмове, приматите са считани потомци на бога Хануман, които носят благоденствие и късмет. Фестивалът е колкото почит към това вярване, толкова и празник на културното наследство на града.
Въпреки че бюфетът е основната атракция, фестивалът е много повече – той включва редица музикални и танцови представления, които допълват празничната атмосфера. Фестивалът дава възможност на изследователи и любители на дивата природа да наблюдават поведението на приматите в уникална градска среда.
Фестивалът придоби международна слава, привличайки любопитни пътешественици от цял свят. Това е доказателство как един малък град може да спечели глобално признание чрез иновативно и внимателно отношение към животните, които го населяват.
Посетете Тайланд с програмите на Руал Травел.
снимки: PIXABAY