Синдромът Стендал – едно изключително любопитно явление, което за първи път се описва през 1989 г. от италианската психиатърка Грациела Магерини, работеща в болница “Санта Мария Нуова”, където са постъпили над 100 човека с интересни и близки симптоми. Първият регистриран случай обаче е още през 1817 г., когато френския писател Анри Мари-Бел, на когото е кръстен синдромът (псевдонимът му “Стендал”) пише за своето пътуване до Флоренция.
![Синдромът на Стендал - интересното въздействие на шедьоврите 1](https://blog.rual-travel.com/wp-content/uploads/2022/02/Stendhal-798x1024.jpeg)
Olof Johan Södermark (1790–1848)
В своята книга “Неапол и Флоренция: Пътешествие от Рим до Реджио” той описва интересно преживяване, което и до ден днешен често сполетява туристите. Внезапно сърцебиене, замаяност и дори паник атака – само някои от симптомите, които хората изпитват. Интересното е, че всички тези неразположения възникват след като хората са видели и са се полюбували на картини на Ботичели или скулптури на Микеланджело. Световъртежът и сърцебиенето най-често биват “причинени” от статуята на Давид, произведения на изкуството от галерия Уфици и други исторически съкровища на тосканския град.
![Синдромът на Стендал - интересното въздействие на шедьоврите 2](https://blog.rual-travel.com/wp-content/uploads/2022/02/jianxiang-wu-VJnqcHs2rhY-unsplash-683x1024.jpg)
Като причина за внезапните проблеми се посочва силната емоция, която завладява човек, когато се докосне до величествени произведения на изкуството като статуята на Давид или “Раждането на Венера”. Емоция, която е толкова силна, че успява да се превърне в психосоматично разстройство. Въпреки че психолозите отдавна спорят дали синдромът на Стендал съществува, видимите ефекти върху някои хора са достатъчно тежки, за да накарат света да се замисли.
![Синдромът на Стендал - интересното въздействие на шедьоврите 3](https://blog.rual-travel.com/wp-content/uploads/2022/02/1599px-Sandro_Botticelli_-_La_nascita_di_Venere_-_Google_Art_Project_-_edited-1024x643.jpeg)
Sandro Botticelli (1445–1510)
Както пише самият Стендал:
“Бях в някакъв екстаз от идеята да бъда във Флоренция, близо до великите мъже, чиито гробници бях виждал. Погълнат от съзерцанието на възвишената красота… Стигнах до точката, в която човек се сблъсква с небесни усещания… Всичко говореше толкова живо на душата ми. Ах, ако можех да забравя. Имах сърцебиене, което в Берлин наричат “нерви”. Животът беше изцеден от мен. Вървях със страх да не падна.”
Предлагаме Ви да разгледате нашите предложения за екскурзии до Флоренция и да се насладите на богата история и величествени произведения на изкуството!