Сгушена между Тайланд, Лаос и Виетнам в Югоизточна Азия, малката Камбоджа е впечатляваща. Всяка година жителите ѝ се тълпят пред Паметника на независимостта в Пном Пен на 9 ноември – датата, на която страната обяви своя суверенитет от Франция през 1953 г. Камбоджа е една от най-бързо развиващите се икономики в Азия със среден темп на растеж над 6% през последните десет години. Икономиката ѝ се очаква да нарасне с 5,8% през 2024 г. и 6,0% през 2025 г., подхранвана от възстановяване на туризма и силни перспективи за производство, според доклад на Азиатската банка за развитие.
Камбоджа е известна не само със своите древни храмове, особено с емблематичния Ангкор Ват, но и със своите красиви плажове, вкусна кухня и богата традиция на тъкане и производство на висококачествен текстил. Река Меконг е важен източник на храна и транспорт за много камбоджанци. Добре е да знаете, че те считат главата за най-високата и свещена част от тялото, така че е изключително обидно да докосвате или потупвате нечия глава. На краката се гледа като нечиста част от тялото, затова никога не трябва да насочвате крака си към някого и да ги пъхнете под себе си, когато пристъпите в храм.
Камбоджа е променяла 4 пъти името през последните си 60 г.
През последните 60 години Камбоджа промени четири пъти името си. От 1953 до 1970 г. се нарича Кралство Камбоджа, от 1970 до 1975 г. – Кхмерската република, а по време на режима на Червените кхмери – от 1975 до 1979 г., е известна като Демократична Кампучия. След това в продължение на 10 години, от 1979 до 1989 г., тя се нарича Народна република Кампучия под влиянието на Виетнам. От 1989 г. до 1993 г. е известна като Държавата Камбоджа. През 1993 г. монархията е възстановена под ръководството на Нородом Сиамони и страната отново се нарича Кралство Камбоджа.
Негово Величество бе избран единодушно от членовете на тронния съвет за крал на Камбоджа. Роден на 14 май 1953 г. в Пном Пен той е ерген и няма деца и едва ли ще остави пряк наследник на трона.
Националният флаг е единственият, който включва сграда
От всички 195 държави в света Камбоджа е единствената, на чийто национален флаг е изобразена сграда – на световноизвестния Ангкор Ват, който символизира справедливост, почтеност и наследство. Религиозният комплекс е построен от Кхмерската империя и съществува от 12 век.
В Камбоджа има над 4000 открити храма
В Камбоджа има над 4000 открити храма
Камбоджа е осеяна с храмове – 4000 открити досега. Десетки още са неотрити и не са документирани. Най-величественият и най-популярният е Ангкор Ват, който се състои се от древни гробници, пагоди, мостове и неидентифицирани руини.
Ангор Ват е най-големият религиозен паметник в света
Повече от 2,6 млн. туристи посетиха миналата година Ангкор Ват, включен в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Храмовият комплекс е дело на кхмерската цивилизация между 802 г. и 1220 г. сл. н. е. и представляват едно от най-удивителните архитектурни постижения на човечеството. От Ангкор кхмерските владетели управляват обширна област, която се простира до Виетнам, Китай и Бенгалския залив.
Огромният комплекс има честта да бъде най-голямата религиозна структура в света, разположена на площ от 1 626 000 квадратни метра, или около 400 акра. Той е два пъти по-голям от втория религиозен комплекс в света – хиндуисткия храм в Индия Шри Ранганатхасвами.
Структурите, оцелели до днес, са свидетелство за някогашния грандиозен религиозен, социален и административен метрополис. Ангкор Ват, националният символ и връхната точка на всяко посещение в Камбоджа, е перлата в короната на кхмерската архитектура и най-големият, най-добре запазеният и най-религиозният храм от всички храмове в Ангкор.
Сложните каменни резби, положени на почти всяка повърхност, изобразяват около 1700 апсари или небесни танцьори. По протежение на външните стени на галерията се простира най-дългият непрекъснат барелеф в света, който разказва истории от индуистката митология, включително известното Бъркане на океана от мляко.
Тонле Сап е най-голямото езеро в Югоизточна Азия
Тонле Сап в Камбоджа е най-голямото сладководно езеро в Югоизточна Азия; напоителна система, която съчетава реки и езера в провинция Сием Реап и е призната от ЮНЕСКО за световен биосферен резерват през 1997 г.
Покривайки около 10 000 кв. км през дъждовния сезон, уникалното сладководно езеро се свива до 3 000 кв. км през сухия сезон. В зависимост от сезоните водите му променят посоката си на течение два пъти годишно.
Камбоджа е известна с екзотичните си деликатеси
Камбоджа е дом на някои от най-необикновените храни в света. За камбоджанци насекомите са уникален и вкусен източник на храна. Паяци, скорпиони, змии, червеи, хлебарки и щурци се предлагат на уличните пазари и са задължителни за пътешествениците със смели сърца.
Камбоджанската кухня е силно повлияна от индийската и китайската кухня, повечето от ястията са сладки, пикантни и мазни.
Страната е дом на редки животински видове
Някога смятана за изчезнала в Камбоджа, азиатската гигантска костенурка с мека черупка, известна още като гигантската костенурка с жабешко лице, се завръща в някои части от река Меконг. В реката плуват критично застрашени делфини от Иравади, които приличат на малки китове белуга.
Традиционната кхмерска носия
Традиционните костюми на камбоджанците имат много различни вариации; въпреки това, те все още са известни като Sampot, вид костюм, свързан с типичната култура на местните, еднакво подходяща както за мъже, така и за жени.
Камбоджанската традиционна носия е парче плат с дължина около 3 метра и ширина около 1 метър. Използва се за увиване около кръста, след което се издърпва нагоре между краката и се закрепва с метален колан точно пред корема. За горната част на тялото камбоджанците ще използват Chang Pong – плат, кръстосан от едната страна, за да покрие гърдите, като само малка част от корема остава открита, за да се подчертае чарът на камбоджанските жени.
Оригинални поздрави
Всеки път, когато се срещат или сбогуват, камбоджанци допират ръцете си като пъпка на лотос и казват: „Chumreap sour“. На кхмерски думата „Chumreap“ означава „уважение“.
Поздравите са различни според публиката и възрастта – с ръце пред гърдите се поздравятат приятелите и децата. Почтителният поздрав е с ръце на нивото на устата (под носа), а поздравът с ръце, допрени до челото, е предназначен за монаси, баби и дядовци, учители, родители. С ръце над главата над челото се поздравява само кралят.
Поздравителният ритуал на камбоджанците има дълбоко духовно значение, а не е просто етикет, както при западняците. В началото споменахме, че кхерите считат главата за най-свещената част от човешкото тяло, а ръцете, събрани като пъпка на лотос – символ на Буда, е акт на високо уважение.
Щатският долар е една от националните валути
Щатският долар е една от националните валути
Камбоджанският риел е официалната валута, но щатският долар е широко приет. Въпреки че риелът се използва ежедневно, той има изключително ниска стойност и продължава да се обезценява – така че ползвайте долари, когато се готвите да пътувате към Камбоджа.
снимки: PIXABAY