fbpx Skip to main content
Британските кралски резиденции отварят за посетители

Британските кралски резиденции отварят за посетители

Британското кралско семейство обитава едни от най-великолепните и престижни резиденции в света, някои от които са от времето на нормандския херцог Уилям, който завладява острова през 1066 г. и спечелвайки си прозвището Завоевателя се провъзгласява за негов монарх.

Повечето от тях, като Бъкингамския дворец, Уиндзор и двореца Кенсингтън, са популярни туристически дестинации, които можете да посетите с Руал Травел (повече ТУК). Известен е и замъкът Балморал – любимата шотландска резиденция на покойната кралица Елизабет II, който за пръв път това лято ще бъде отворен за посетители. Има обаче редица по-малко известни имения, за които дори най-заклетите роялисти не знаят, но те са знакови за британската монархия и историята на жителите на Острова – от имение от 50 000 акра в Норфолк до малка къщичка в Беркшир, от екстравагантни кралски комплекси, някои от които датират от епохата на Тюдорите, до ваканционната къща на островите Сили, която всеки простосмъртен с пари може да наеме.  

Британските кралски резиденции ... 3

В следващите редове ще разкажем за някои от 150-те имения, които кралското семейство нарича свой дом. Започваме със  

Летният дом на кралица Елизабет II е разположен в Абърдийншир, Шотландия сред 50 000 акра прилежаща земя и общо 150 сгради. Това е и мястото, където кралицата почина на 8 септември 2022 г., а ковчегът ѝ напусна имението на 11 септември, когато започна последното си пътуване обратно към Лондон и след това към замъка Уиндзор.

Първата сграда в Балморал е построена през 1390 г. Имотът става собственост на британското кралско семейство през 1852 г. , когато принц Албърт купува имението като подарък за съпругата си кралица Виктория, която е привлечена от природата на Шотландия. Резиденцията обаче се оказва малка за голямото им семейство и затова кралската двойка строи още един замък, завършен през 1856 г.

Тук принц Чарлз и принцеса Даяна изкараха не толкова романтичния си меден медец, а децата им – принцовете Уилям и Хари, научиха за трагичната смърт на майка си през 1997 г. През 2022 г. кралица Елизабет остана в Балморал, за да назначи Лиз Тръс за министър-председател, вместо да пътува за случая до Бъкингамския дворец.

Тази година от 1 юли до 4 август вътрешността на замъка ще бъде отворен за посетители. Те ще могат да разгледат балната зала и стаите на кралските особи. Достъпни за туристи ще бъдат също градините и изложбите. Билетите The Balmoral Experience от 100 паунда вече са в продажба. Имотът предлага няколко места за настаняване, които са достъпни за резервации през цялата година.

Британските кралски резиденции ... 2

Част от имението Балморал е Биркхол, купен от кралица Виктория за нейния син Едуард, принц на Уелс, през 1849 г. В бившия дом на кралицата майка отсяда крал Чарлз III, докато е в Шотландия. Когато до него беше принцеса Даяна, двамата предпочитаха селската каменна вила Craigowan Lodge, която се намира на около миля от главния замък.

Основната резиденция на британския монарх

също отваря сърцето си за туристи от 1 юли до 29 август. Срещу 107 британски лири те ще могат да се разходят в далеч повече зали, освен в 19-те, които бяха достъпни досега. Източното крило с предната фасада и прочутия балкон обаче остават заключени. Първото появяване на монарх на Royal Balcony е през 1851 г., когато кралица Виктория обявява откриването на Голямото изложение.

Дворецът е построен през 1793 г. като дом на херцога на Бъкингам върху земя, която от 150 години е собственост на семейството. Синът на херцога сър Чарлз Шефийлд продава градската къща с прилежащата земя на крал Джордж III през 1761 г. за 21 000 британски лири. В нея той настанява съпругата си Шарлот и имението получава името „Домът на кралицата”. Неговият наследник Джордж IV разширява къщата по проект на архитекта Днон Наш и я превръща в Бъкингамския дворец, довършен от неговия син Уилям IV. След големия Лондонски пожар през 1834 г. той обмисля да даде двореца на парламента, но в крайна сметка се отказва.

Британските кралски резиденции ... 4

Превръщането на Бъкингамския дворец в официалната лондонска резиденция на суверените на Обединеното кралство през 1837 г. дължим на кралица Виктория. Оттогава до днес той е административен щаб на монарха. В него има 775 стаи, от които 19 държавни, 52 кралски спални и спални за гости, 188 спални за персонала, 92 офиса и 78 бани. За разлика от него

най-старият и най-големият обитаван замък в света, е отворен за посетители през цялата година. Първият нормански крал на Англия Уилям Завоевателя избира мястото „високо над река Темза и на ръба на саксонско ловно поле“. Строежът започва през 1070 г. и замъкът Уиндзор е завършен през 1086 г. Оттогава той е дом на 40 монарси.

Крал Хенри II (1154 -1189) заменя дървените му стени с каменни и добавя кралски апартаменти. След него крал Едуард III (1327 – 1377) го превръща „от военно укрепление в готически дворец” срещу 50 000 паунда. Неговият наследник Едуард IV започва изграждането на параклиса „Свети Георги” през 1475 г., който е завършен от Хенри VIII през 1528 г.

Британските кралски резиденции ... 5

е Фрогмор Хаус – официална резиденция, собственост на короната от 1792 г., която стана известна с вечерния сватбен прием на принц Хари и Меган Маркъл. Първоначално имението е купено от Джордж III като подарък за съпругата му кралица Шарлот и оттогава остава в кралското семейство. Въпреки че къщата е необитаема от 1872 г., кралското семейство често е домакин на частни и официални събития в резиденцията. Част от имението е Фрогмор Котидж – бившият дом на херцога и херцогинята на Съсекс и споделя същата територия. Вилата е построена през 1801 г. от кралица Шарлот. Домът е само на половин миля от замъка Уиндзор, където се ожениха принц Хари и Меган Маркъл.

Друга част от имението Уиндзор е Форт Белведере – издържан в готически възрожденски стил, дело на английския архитект Джефри Уятвил през 1820 г. Имението е служило за кралска резиденция на Едуард VIII, херцог на Уиндзор, между 1929 и 1936 г. По време на престоя си тогавашният принц реновира много от стаите, за да включи по-съвременни детайли и добави конюшни, басейн за плуване басейн и тенис кортове. Именно там Едуард подписа писмената си бележка за абдикация, лишавайки го от кралската му титла и дома му. Няколко други са живели в имението, но наскоро тръгнаха слухове , че забравеният замък може да се превърне в официалния нов дом на херцога и херцогинята на Кеймбридж.

Британските кралски резиденции ... 6

На три мили южно от замъка Уиндзор се намира Royal Lodge – дългогодишният селски дом на крал Джордж VI и кралица Елизабет. Кралицата-майка продължи да използва хижата като едно от своите провинциални уединения до смъртта си през 2002 г. След обширни ремонти принц Андрю, херцогът на Йорк, се премести в дома с 30 стаи през 2004 г. и продължава да живее там с бившата си съпруга Сара Фъргюсън.

е домът на Чарлз III и Камила Паркър Боулс преди възкачването им на трона. Лондонската кралска резиденция е построена през 1825 г. и 1827 г. В нея са живели и кралица Елизабет II и принц Филип след брака си през 1947 г. Това е и лодонският дом на кралицата майка от 1953 г. до 2002 г. Кларънс Хаус е приютявал и принцовете Уилям и Хари преди да заживеят в двореца Кенсингтън съответно през 2011 г. и 2012 г.

Британските кралски резиденции ... 7

е родният дом на кралица Виктория, в чиито 547 стаи е преминало детството ѝ. Тук са живели редица кралски особи, включително херцога и херцогинята на Кеймбридж. От средата на 2017 г. апартамент 1A е основната резиденция на принц Уилям и принцеса Кейт Мидълтън. Семейството им обитава четири етажа и 20 стаи до 2022 г., когато се преместиха в Adelaide Cottage в Уиндзор. Кенсингтън бе дом на принцеса Даяна. На територията на двореца има и три по-малки имота Айви Котидж, Рен Хаус и Нотингам Котидж, в които са живели принц Уилям и Катрин Мидълтън, както и принц Хари и Меган Маркъл. Сега Айви котидж е дом на принцеса Юджини и нейния съпруг Джак Бруксбанк, а херцогът на Кент и съпругата му Катрин Уорсли живеят в Рен Хаус.

Британските кралски резиденции ... 8

в Лондон е бивша резиденция на монарсите на Англия до управлението на кралица Виктория. Днес той е дом на принцеса Ан, принцеса Беатрис и принцеса Александра.

 Построен между 1531 и 1536 г. от Хенри VIII на мястото на болница, дворецът Сейнт Джеймс е забележителен пример за архитектурата на Тюдорите. Крале и кралици от миналото, включително Чарлз II, Джеймс II, Мери от Йорк, кралица Ан и Джеймс Франсис Едуард Стюарт, са родени в него. В параклиса му кралица Виктория се венчава с принц Албърт през 1840 г.

Къща Сандрингам е имение от 19 000 акра близо до Норфолк, Англия. Тя е наследствен имот на покойната кралица от 1952 г. В нея семейството ѝ посрещаше Коледа и посещаваше празничните служби в църквата “Св. Мария Магдалена” в границите на имението.

Дворецът Хемптън Корт е основната резиденция на династията Тюдор от 1514 г. Прекрасният дворец е построен от кардинал Томас Уолси, лорд-канцлер на крал Хенри VIII. Когато крал Уилям III и кралица Мери II сядат на трона те назначават сър Кристофър Рен да разшири двореца, а ландшафтният архитект Капабилити Браун – градините. Дворецът и неговата територия са отворени за обществеността като музей през 1838 г. от кралица Виктория.

Част от изброените резиденции можете да посетите с професионален екскурзовод на български по време на екскурзиите ни до Лондон. Научете повече ТУК!

Използваните снимки са от официалните страници The Royal Family, Royal Collection Trust и Balmoral Castle

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Show Buttons
Hide Buttons

Абонирайте се за нашия нюзлетър,
за да получавате специалните ни оферти!

Успешно се абонирахте за бюлетина

Възникна грешка при опит за изпращане на вашата заявка. Моля, опитайте отново.

Пропътувай мечтите си! will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.