Скъпи приятели, повод за този наш материал, ни даде настоящата изложба „Колекцията Морозов – икони на модерното изкуство“, която се откри в края на септември т.г. и ще продължи до 22.02.2022 г., в един от най-новите парижки музеи – Фондацията Луи Вюитон. Изложбата е наистина впечатляваща и тя ни напомни, че трябва да отдадем заслуженото в нашите блогове първо на създателя на музея, после на самия музей и накрая на колекцията на братя Морозови.
Затова сега ще започнем с няколко думи за Бернар Арно, който не само е най-богатият французин, но тази година изпревари по богатство основателя на Amazon Джеф Безос и грабна титлата най-богат човек в света, поради факта, че индycтpията на лукса, в която се съсредоточава основно дейността на компаниите на г-н Арно, бeшe cepиoзнo зaceгнaтa иĸoнoмичecĸия cпaд oт ĸopoнaвиpyca пpeз минaлaтa гoдинa, нo отбеляза ръст 32% нa гoдишнa бaзa през първото тримесечие на тази година. В момента състоянието на Бернар Арно се изчислява на над 190 млрд долара. Няма да навлизаме в детайли, не е това целта на настоящия материал, но нека все пак да кажем, че г-н Арно, чрез компанията LHVM, е собственик на Christion Dior, Louis Vuitton, Celine, Kenzo, Loewe, Fendi, Marc Jacobs, парфюмерийната фирма Guerlin, магазините за парфюми и козметика Sephora, луксозните магазини Le Bon Marché и La Samaritaine в Париж (наскоро Ви разказвахме за титаничната реставрация на първия магазин от веригата Samaritane, който грейна като перла, украсяваща кейовете на Сена).
Бернар Арно, освен един от най-богатите хора в света, е и един от най-големите колекционери и голям меценат на изкуствата. Групата LVHM е подкрепила десетки значителни изложби в Париж, които се помнят, като например „Светът на Анди Уорхол“ и „Пикасо и майсторите“ в Гран Пале, „Ателието на Алберто Джакомети“ и „Ив Клайн“ в Центъра Жорж Помпиду. Известна е меценатската програма на групата LVMH за ежегодно присъждане на награди за млади художници, след международен конкурс, достъпен за всички ученици и студенти в училищата и академиите по изкуствата по целия свят. Всяка година първите шестима студенти, лауреати на конкурса, получават стипендии по тази програма. Освен това групата LVMH е известна с меценатската програма за предоставяне на оригинални цигулки Страдивариус на даровити млади музиканти.
Но безспорно най-забележителната за широката публика инициатива на групата LVMH е построяването на впечатляваща сграда на Фондация Луи Вюитон, разположена в Булонския лес в Париж и посветена на модерното и на съвременното изкуство. За нея ще Ви разкажем в следващия ни материал, а междувременно Вие вижте нашите програми за Париж, по време на които можете да посетите настоящата изключителна изложба в музея „Колекцията Морозов – икони на модерното изкуство“, представяща за първи път извън Русия колекцията на братя Морозови, състояща се от над 200 творби на френски и руски художници от края на XIX век – началото на XX век, сред които едни от най-известните картини на Сезан, Гоген, Ван Гог, Реноар, Моне, Бонар, Матис и Пикасо.
Тук ще откриете втора част, а тук трета от нашата поредица посветена на фондация “Луи Вюитон”.
Заглавно изображение: Fondation Louis Vuitton / Martin Argyroglo